Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak pozbyć się odpadów budowlanych i produkcyjnych zgodnie z prawem?

Wywóz gruzu
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Wszystkie śmieci budowlane, produkcyjne, czy przemysłowe powinny być składowane i utylizowane według określonych procedur. Ich nieprzestrzeganie może wiele kosztować – szczególnie firmy wytwarzające odpady w ramach prowadzonej działalności. Co zatem zrobić z trudnymi odpadami?

Jak powinien wyglądać wywóz odpadów dla firm? 

Firmy budowlane, produkcyjne i przemysłowe wytwarzają zwykle odpady różnego typu, których nie można wyrzucać w dowolny sposób. Śmieci te muszą być składowane tak, aby umożliwiać efektywną segregację i odzysk, a także bezpieczną dla środowiska utylizację. By usprawnić ten proces, w Polsce funkcjonuje rejestr BDO, czyli baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.

Firmy wytwarzające odpady powinny być zarejestrowane w tej bazie pod określonym numerem. Dzięki temu możliwa jest skuteczna ewidencja odpadów – ich poprawne składowanie, segregowanie, neutralizacja (w przypadku śmieci toksycznych) oraz recykling lub inne formy odzysku. Warto wiedzieć, że wiele materiałów można ponownie wykorzystać. Dla przykładu rozkruszony i oczyszczony gruz budowlany posłuży do utwardzania i wyrównywania terenu, a także tworzenia nowych konstrukcji, takich jak mosty czy drogi.

Jak zamówić kontener na odpady dla firmy?

Warto pamiętać, że podmioty regularnie wytwarzające odpady mogą liczyć na zniżki i inne udogodnienia, jeśli zdecydują się na długofalową współpracę z jedną firmą zajmującą się wywozem odpadów. Będą to na przykład:

  • automatyczne odnawianie usług cyklicznych (z ominięciem biurokracji),
  • dostosowanie harmonogramu dostawy i odbioru kontenerów do kalendarza prowadzonych inwestycji (istotne w przypadku firm budowlanych),
  • uproszczenie niektórych procesów, takich jak choćby obieg dokumentów, czy szybsze składanie zamówień.

Jak zamówić kontener dla firmy? Jeśli posiadasz numer BDO, wystarczy, że skontaktujesz się z przedsiębiorstwem wyspecjalizowanym w wywozie odpadów dla klientów biznesowych. Wywóz gruzu w Warszawie i okolicach prowadzi Gruznet. Firma działa również w pozostałych częściach województwa mazowieckiego oraz w województwie łódzkim. Szczegóły oferty są dostępne na stronie: http://gruznet.pl/lodzkie/wywoz-gruzu-lodz/.

Zamówienia kontenerów (także w ramach usługi jednorazowej) można dokonać telefonicznie, mailowo, lub wypełniając krótki formularz na stronie internetowej. W przypadku wątpliwości odnośnie zasad współpracy, rodzaju kontenera, czy jego objętości, można liczyć na doradztwo specjalistów przyjmujących zamówienie.

Jaki kontener wybrać?

Przedsiębiorcy mogą w łatwy sposób dostosować pojemność kontenera do skali i charakteru prowadzonych prac, oraz do profilu prowadzonej działalności. Firmy gospodarujące odpadami udostępniają zróżnicowane rozwiązania – od niewielkich pojemników o pojemności 2,5 m³, do takich, których pojemność przekraczających 30 m³

Rodzaj kontenera można również łatwo dostosować do rodzaju składowanych śmieci. Każde przedsiębiorstwo wytwarza określone rodzaje odpadów i dla każdego z nich możliwe jest zamówienie dedykowanego pojemnika, zgodnie z klasyfikacją BDO.

W takiej sytuacji wystarczy po prostu zamówić wybrany rodzaj kontenera, podając rodzaj odpadów lub przypisany im numer. W ten sposób można wyrzucić odpady wszelkiego rodzaju – od gruzu budowlanego, przez mieszane śmieci poremontowe i gabaryty, aż po odpady produkcyjne.

Wywóz odpadów – czy gospodarstwo domowe może zamówić kontener?

Z odpadami budowlanymi i innymi tzw. kłopotliwymi mają do czynienia również gospodarstwa domowe – zazwyczaj w przypadku remontu lub renowacji mieszkania. 

Gospodarstwa domowe w naturalny sposób nie mają przyznanego numeru BDO. Jako że podmioty zajmujące się wywozem odpadów współpracują zwykle z innymi firmami, kontener zamówić na przykład za pośrednictwem ekipy remontowej, która wykonuje prace (zazwyczaj dysponują one numerami BDO). Ekipy budowlane nierzadko usuwają też odpady w ramach świadczonych usług (jest to wliczone w cenę) – w takim przypadku klient zlecający remont nie musi martwić się o wynajęcie kontenera.

Warto wiedzieć, że niewielką ilość odpadów budowlanych, ale także gabaryty (np. meble) i sprzęt RTV/AGD można dostarczyć do PSZOKa, czyli gminnego i punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Trzeba je tam jednak zawieźć samodzielnie. Taka możliwość jest dostępna dla mieszkańców gminy, przedsiębiorcy powinni każdorazowo zamówić kontener.