Rebar jest angielskim skrótem od reinforced bar, czyli pręta zbrojeniowego. Zastosowania prętów zbrojeniowych obejmują wykorzystanie ich w ramach działalności budowlanej, w szczególności do wsparcia betonu. Jest on również znany jako stal zbrojeniowa. Znacznie zwiększa wytrzymałość konstrukcji. Powierzchnia prętów zbrojeniowych jest często zdeformowana, aby zapewnić lepsze połączenie z betonem. Istnieją różne rodzaje prętów zbrojeniowych. Pręt zbrojeniowy jest zwykłym prętem stalowym. Stalowy pręt zbrojeniowy jest najczęściej wykorzystywany jako element napinający do wzmacniania betonu i innych konstrukcji, aby utrzymać beton w stanie zagęszczonym.
Zastosowania prętów
Zastosowania prętów zbrojeniowych to, że zwiększa wytrzymałość konstrukcji na rozciąganie. Istnieją różne rodzaje prętów zbrojeniowych. Są to europejskie pręty zbrojeniowe, pręty zbrojeniowe ze stali węglowej, epoksydowane pręty zbrojeniowe, ocynkowane pręty zbrojeniowe, pręty GFRP i pręty zbrojeniowe ze stali nierdzewnej. Jest to pomocny i przyjazny dla budżetu wybór, jeśli chodzi o ponowne wykorzystanie i wzmocnienie materiałów budowlanych.
- Pręty zbrojeniowe ze stali węglowej
- Spawane tkaniny druciane
- Pręty zbrojeniowe z blachy metalowej
- Pręty zbrojeniowe pokryte żywicą epoksydową
- Pręty zbrojeniowe europejskie
- Pręty zbrojeniowe ze stali nierdzewnej
- Pręty zbrojeniowe ocynkowane
- Pręty zbrojeniowe z siatki metalowej lub siatki drucianej
- Pręty zbrojeniowe z polimeru wzmocnionego włóknem szklanym (GFRP)
Skręcone pręty zbrojeniowe na stali zbrojeniowej są standardowym wymogiem od 1968 roku, ale zwykłe pręty zbrojeniowe są również wykorzystywane w okolicznościach, w których stal zbrojeniowa musi się przesuwać. Dzieje się tak regularnie, gdy są one stosowane w asfalcie i rusztowaniach segmentowych. Zniekształcenie na pręcie zbrojeniowym powoduje przyleganie bryły do powierzchni stali wzmacniającej.