© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym jest mała architektura miejska?

Mała architektura miejska
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Włodarze wielu polskich miast dbają o to, aby o to, aby mieszkańcom żyło się naprawdę bardzo dobrze. Jednocześnie dokładają też starań, aby miejska przestrzeń była nie tylko funkcjonalna, ale także bardzo estetyczna. Mała architektura miejska jest więc niezwykle istotna.

Z jakimi elementami małej architektury miejskiej mamy do czynienia najczęściej?

Mała architektura miejska to niewielkie obiekty, które praktycznie każdy z nas spotyka na swojej drodze każdego dnia. Elementy, które zalicza się do małej architektury miejskiej to między innymi kosze na śmieci. Mała architektura miejska to także ławki (zarówno te ustawione w parkach, jak i na chodnikach czy przystankach autobusowych), osłony drzew, masywne, najczęściej betonowe donice z kwiatami, zadaszenia montowane nad wejściami do budynków czy stojaki na rowery. Również place zabaw dla dzieci z huśtawkami i zjeżdżalniami zalicza się do małej architektury miejskiej. Ustawione w odpowiednich miejscach służą wszystkim mieszkańcom oraz odwiedzającym dane miasto gościom i turystom.

Jakie wymagania powinna spełniać mała architektura miejska?

Elementy małej architektury powinny być przede wszystkim estetyczne. Bardzo ważne jest także, aby ich wzornictwo pasowało do otaczającej je przestrzeni. Producent małej architektury na ogół ma w swojej ofercie elementy małej architektury, które będą pasować zarówno do historycznego, jak i nowoczesnego otoczenia. Elementy małej architektury przeznaczone do miejsc publicznych i powszechnie dostępnych powinny być wykonane bardzo solidnie. Często bowiem muszą znieść ataki wandali. Mała architektura miejska musi być też odporna na działanie niekorzystnych i zmiennych warunków pogodowych. Dlatego też producent małej architektury do produkcji wykorzystuje wyłącznie najlepszej jakości materiały.

Jakie materiały wykorzystywane są do produkcji małej architektury miejskiej?

Najbardziej popularna jest stal, żeliwo i drewno. Ale dzisiaj architektura miejska jest bardzo różnorodna, a jej poszczególne elementy mogą z daleka przyciągać uwagę nie tylko swoimi kształtami, ale także kolorami. Nic więc dziwnego, że producent małej architektury oferuje też elementy architektury miejskiej, które zostały wykonane z nowoczesnych tworzyw sztucznych lub z połączenia różnych materiałów. Architektura miejska wykorzystywana jest dzisiaj nie tylko do zagospodarowania wiat przystankowych i terenów zieleni miejskiej. Obecnie elementy architektury miejskiej można spotkać także pod centrami handlowymi oraz na terenach, których właścicielami są wielkie firmy.

Obiekty małej architektury miejskiej to na ogół elementy, w których udało się połączyć funkcjonalność z walorami estetycznymi. W wielu elementach producenci wykorzystują bardzo różne materiały, niezwykle umiejętnie łącząc je ze sobą. Wszystkie elementy małej architektury miejskiej są oczywiście bezpieczne i posiadają niezbędne atesty. Można z nich korzystać bez najmniejszych obaw.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry