Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Maskownica do kabli sposobem na zabezpieczenie przewodów. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni wariant!

Maskownica do kabli
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Plątanina przewodów może stwarzać duże niebezpieczeństwo, to nie ulega wątpliwości. Wobec tego bezsprzecznie należy zadbać o ich sprawne uporządkowanie. Mierząc się z taką sytuacją, pomocą służy maskownica do kabli. To bardzo cenione rozwiązanie ze względu na dużą funkcjonalność. Czym wobec tego kierować się przy jej wyborze i dlaczego warto rozważyć zakup? Rozwiejemy powyższe wątpliwości.

Dlaczego maskowanie kabli jest tak ważne?

Maskowanie kabli ma ogromne znaczenie przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo sprzętu elektrycznego, innych przedmiotów zasilanych prądem, a także osób, które z nich korzystają. Jak wiadomo, nie każde urządzenie wyposażone jest w kable o odpowiednio wysokim poziomie izolacji. W związku z tym ich codzienna i nadmierna eksploatacja może przyczyniać się do niepożądanych zniszczeń na skutek przerwania.

To niebezpieczna sytuacja, która niejednokrotnie prowadzi do odsłonięcia przewodów przewodzących prąd. Stwarza to niemałe zagrożenie nie tylko dla dzieci i domowych zwierząt, ale również dla osób dorosłych. Brak zachowania ostrożności zwiększa ryzyko porażenia. Warto więc zapobiegać tego typu okolicznościom i wykorzystać możliwości, jakie zapewnia maskownica do kabli. Akcesorium umożliwia bezinwazyjnie zabezpieczenie znajdujących się na widoku kabli.

Co więcej, ich umiejętne ukrycie jest również ważne z perspektywy ochrony podłączonych sprzętów i nie tylko. Ulegające degradacji przewody to niestety szansa na zwarcie elektryczne. A jak wiadomo, to niebezpieczeństwo dla całej instalacji elektrycznej.

Maskownica do kabli – jaki wariant wybrać?

Kluczową kwestią przy wyborze maskownicy do kabli jest sposób jej montażu. Typ poziomy sprawdzi się, jeśli masz zamiar ukryć je wzdłuż listwy podłogowej. Decydując się na takie właśnie rozwiązanie, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na długość oraz średnicę.

Jeśli chcesz uporządkować kable, możesz również sięgnąć po ścienną lub sufitową maskownicę. Pierwsza z wymienionych będzie odpowiednia dla instalacji poprowadzonych w ścianach. Natomiast drugą warto wybrać, gdy zajdzie potrzeba optycznego wtopienia zwisających kabli w sufit.

W przypadku wszystkich wymienionych sytuacji egzamin zdadzą uniwersalne akcesoria, takie jak oploty spiralne. Ich głównym atutem jest możliwość swobodnej organizacji wiązek z przewodami. Tego rodzaju osłony występują w wielu wariantach pod względem grubości. Doskonałym przykładem jest asortyment sklepu internetowego firmy Meritum. Szeroki wybór maskownic do kabli bez wątpienia pozwala dobrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb oraz indywidualnej inwencji.

spirala biała

Maskownica do kabli a jej materiał wykonania

Należy pamiętać, że bardzo duże znaczenie przy wyborze maskownicy do kabli ma materiał jej wykonania. Wśród nich nie brakuje tradycyjnych rozwiązań, w których wykorzystuje się aluminium lub tworzywa sztuczne. Przynajmniej z kilku powodów warto postawić na drugi wymieniony wariant. Zwłaszcza jeśli chodzi o polietylen.

Jest on ceniony ze względu na właściwości, które bezsprzecznie są pożądane w produkcji oraz użytkowaniu maskownic. Mowa przede wszystkim o wysokich parametrach elektroizolacyjnych. Odznacza się również niewielką wodochłonnością, bardzo dobrą odpornością chemiczną, stabilnością wymiarową, czy też niską ścieralnością. To wszystko sprawia, że masz do czynienia z jednym z najlepszych tworzyw.