© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Osuszanie ścian – jak robią to profesjonaliści?

osuszanie ścian
 |  Redakcja  |  Budownictwo

Awaria instalacji hydraulicznej, a może zalanie domu w wyniku opadów atmosferycznych? Bez względu na to, jaka jest jego przyczyna, konieczne jest podjęcie natychmiastowego działania. W przeciwnym wypadku kumulacja wilgoci może doprowadzić do rozwoju szkodliwej dla zdrowia pleśni, a w skrajnych przypadkach również do uszkodzenia konstrukcji budynku. Na czym polega profesjonalne osuszanie ścian? I dlaczego proces ten zdecydowanie warto zlecić profesjonalistom? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Osuszanie ścian z wilgoci – kiedy można zastosować nagrzewnicę?

Osuszanie ścian z wilgoci nie należy do prostych czynności. I chociaż mogłoby się wydawać, że wystarczy wietrzenie pomieszczenia oraz użycie grzejnika, w rzeczywistości proces ten wymaga fachowej wiedzy oraz specjalistycznych urządzeń. Dlaczego? Ponieważ konieczne jest całkowite odparowanie wilgoci zalegającej w murach. Przy niewielkim zalaniu, zwykle stosuje się osuszanie ścian za pomocą nagrzewnic. Zasada ich działania polega na tym, że podnoszą temperaturę w pomieszczeniu i powodują intensywne parowanie wilgoci ze ściany. Warto jednak pamiętać, że gdy ściana jest mocno zawilgocona, w chwili wyłączenia urządzenia, pewna ilość pary wodnej pojawi się z powrotem na jej powierzchni.

Osuszanie ścian z wilgoci

Osuszanie ścian wewnętrznych – absorpcja i kondensacja. Na czym polegają oba procesy?

W poważniejszych przypadkach stosuje się więc osuszanie ścian z wilgoci metodą absorpcji. Specjalistyczne urządzenia zasysają wilgotne powietrze i pochłaniają parę wodną. W ten sposób jest możliwe niemal całkowite pozbycie się pary wodnej zalegającej w pomieszczeniu. Alternatywną metodą osuszania ścian jest kondensacja. W tym przypadku sprzęt powoduje skraplanie pary wodnej zalegającej w powietrzu i odprowadzanie jej na zewnątrz. Osuszacze kondensacyjne doskonale sprawdzają się w przypadku bardzo mocno zawilgoconych ścian. Skuteczną metodą jest także osuszanie budynków za pomocą mikrofali. Ich działanie polega na podniesieniu temperatury pomieszczenia oraz skropleniu się wilgoci zalegającej w ścianach.

Osuszanie ścian po zalaniu – kiedy konieczne jest zastosowanie metod inwazyjnych?

O ile nagrzewanie, absorpcja, kondensacja oraz mikrofale to nieinwazyjne metody osuszania ścian, o tyle w wielu przypadkach konieczne jest sięgnięcie po techniki inwazyjne, czyli termoiniekcję oraz iniekcję krystaliczną. Pierwsza z nich polega na nawierceniu w ścianach otworów i wtłoczeniu gorącego powietrza. W ten sposób wilgoć zostaje niemal błyskawicznie wyeliminowana, tym bardziej, że w murach, które zostały już osuszone, stosuje się blokadę hydrofobową, zabezpieczającą przed rozchodzeniem się wilgoci. Iniekcja krystaliczna to z kolei skuteczna metoda na osuszanie ścian budynku, jeśli przyczyną zawilgocenia jest podciąganie wód gruntowych. Polega na utworzeniu warstwy izolacyjnej z minerałów nierozpuszczalnych w wodzie, które zamykają kapilary i w ten sposób skutecznie eliminują problem.

Osuszanie ścian wewnętrznych

Osuszanie ścian cena – ile kosztują usługi profesjonalnych firm?

Koszt profesjonalnego osuszania ścian jest uzależniony od skali problemu. W przypadku zawilgocenia zewnętrznej warstwy muru, kiedy nie ma konieczności stosowania metod inwazyjnych, nie powinien zanadto obciążyć domowego budżetu. Nieco większy wydatek generują natomiast obfite zalania i podtopienia, kiedy konieczne jest odwołanie się do metod inwazyjnych. Warto jednak skorzystać z usług profesjonalnych firm, które ocenią stan początkowy, przygotują wycenę usługi i profesjonalnie przeprowadzą prace, gwarantując bezpieczeństwo osobom przebywającym w budynku.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry