© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Budownictwo
  • Czy pompa głębinowa w trakcie pracy musi być całkowicie zanurzona w wodzie?

Czy pompa głębinowa w trakcie pracy musi być całkowicie zanurzona w wodzie?

pompy głębinowe
 |  Redakcja  |  Budownictwo

Pompy głębinowe to urządzenia powszechnie wykorzystywane na działkach i w ogrodach do czerpania wody ze studni. To właśnie dzięki tym sprzętom można zaopatrzyć w wodę pitną dom letniskowy czy jednorodzinny, które nie zostały podpięte do sieci wodociągowej. Decydując się na zakup maszyny tego typu, należy pamiętać o odpowiednim sposobie użytkowania. Często pojawia się pytanie, czy pompa głębinowa musi znajdować się pod wodą podczas pracy.

Jak umieścić pompę głębinową w studni?

Dostarczenie wody pitnej bez podpięcia działki do wodociągu jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznych maszyn. Do wypompowywania wody ze studni i dostarczania jej np. do domków letnich lub jednorodzinnych służą przede wszystkim wysokiej klasy pompy głębinowe. Umieszcza się je w studni pod powierzchnią wody. Od razu warto zaznaczyć, że urządzenia tego typu muszą być całkowicie zanurzone w wodzie. Wyjątkiem są pompy głębinowe których konstrukcja jest oparta o płaszcz chłodzący. W skrócie zasysanie pompy odbywa się od jej dolnej części a pompowana woda przepływając przez całą długość pompy chodzi silnik, przykładem takiej pompy jest seria pomp OLA. Tylko w ten sposób wszystkie mechanizmy będą prawidłowo funkcjonowały przez wiele lat nawet przy wysokim stopniu eksploatacji. Pompa głębinowa może być wykorzystywana także w większych obiektach użyteczności publicznej, budynkach przemysłowych czy nawet w instalacjach przeciwpożarowych. Niezależnie od tego, w jakim miejscu zostanie zastosowana, należy pamiętać o tej podstawowej zasadzie. Czy inne ułożenie może zaszkodzić maszynie?

Co dzieje się ze źle zamontowaną pompą głębinową?

Zapytaliśmy specjalistów z firmy Dambat produkującej pompy, dlaczego prawidłowe umiejscowienie jest takie ważne:

Pompy głębinowe muszą znajdować się pod powierzchnią lustra wody. Całkowite zanurzenie pozwala zapobiegać pracy na sucho. Tak zwany suchobieg sprawia, że przegrzewają się mechanizmy i dochodzi w przypadku braku wody do zatarcia elementów hydraulicznych pompy a przy niedostatecznej ilości wody ich odkształcenia, co finalnie może również skutkować uszkodzeniem silnika. Jeśli poszczególne mechanizmy nie działają, pompa automatycznie przestaje pompować wodę, czyli nie wypełnia swojego głównego zadania.

Czy da się naprawić pompę pracującą na sucho?

Pompę głębinową, która z jakichś powodów znalazła się ponad powierzchnią wody i doszło do awarii, da się naprawić. Warto jednak pamiętać, że koszt usunięcia usterek i zakup części zamiennych może się nie opłacać. W wielu przypadkach okazuje się, że awaria jest na tyle poważna, że lepiej kupić nowy model. Dlatego już na samym początku należy prawidłowo umieścić urządzenie i regularnie sprawdzać, czy poziom wody w studni za bardzo nie opadł. Na rynku dostępne są specjalne czujniki, które informują użytkownika o niskim nawodnieniu studni. Dzięki nim można w odpowiednim momencie wyłączyć sprzęt, zapobiegając w ten sposób powstaniu usterek.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry