© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ekologiczne rozwiązania w budownictwie

Ekologiczne materiały
 |  Redakcja  |  Budownictwo

Nie tylko rosnące ceny paliw kopalnych (takich jak węgiel i ropa naftowa), lecz także rosnąca świadomość ekologiczna Polaków sprawiają, że ekologiczne rozwiązania w budownictwie zdobywają coraz większą popularność. Inwestorzy biorą pod uwagę wiele metod obniżania kosztów eksploatacji domu i jednoczesne zmniejszanie obciążania środowiska. Kilka z najpopularniejszych i najbardziej perspektywicznych przedstawiliśmy w niniejszym materiale.

Wiadomo, że nie każda technologia jest równie sensowna i równie skuteczna. Poza tym nie ma uniwersalnych rozwiązań, które da się równie dobrze zastosować w każdych warunkach. Dlatego ten artykuł należy traktować wyłącznie jako zbiór kilku wartych rozważenia pomysłów. Każdy z nich należy jednak wnikliwie przeanalizować, czy jego zastosowanie jest sensowne.

Ekologiczne materiały i technologie izolacyjne

W naszym klimacie ogromne ilości energii zużywamy do ogrzewania domów, dlatego zmniejszenie strat ciepła z budynku niemal zawsze się opłaca. Co więcej, dobrze zaizolowane ściany przyczynią się także do mniejszego nagrzewania się wnętrza latem, co w świetle antropogenicznych zmian klimatu może być w Polsce coraz bardziej uciążliwe.

W Polsce, jeśli chodzi o izolację ścian, fundamentów oraz dachów, prym wiodą przede wszystkim styropian (na ścianach), wełna mineralna (w połaciach dachowych) i ewentualnie pianka poliuretanowa. Ta ostatnia przyklejana jest w arkuszach do płaskich elementów elewacji, ale może również być natryskiwana od wewnątrz do ocieplania poddaszy.

Styropian, czyli polistyren ekstrudowany, jest tworzywem sztucznym. Wełna mineralna (wełna skalna) to nic innego, jak mineralny surowiec rozgrzany tak mocno, by się roztopił, a następnie rozpylony do postaci wełny (w procesie podobnym do wytwarzania waty cukrowej). Sam proces tej produkcji wymaga osiągnięcia bardzo wysokich temperatur i jest z tego powodu bardzo energochłonny. Pianka poliuretanowa to również tworzywo sztuczne, a co więcej do jej nakładania wykorzystane są gazy pędne i rozpuszczalniki. 

Nic dziwnego, że na popularności zyskują naturalne materiały izolacyjne, takie jak na przykład:

  • włókna drzewne -- pod postacią mat lub kupowane luzem, wdmuchiwane w przegrody (np. między warstwy płyt OSB w ścianie szkieletowej),
  • włókna celulozowe z recyklingu makulatury,
  • wełna konopna, w której włókna z konopi są wiązane ze sobą za pomocą krochmalu kukurydzianego albo ryżowego,
  • kostki słomy, z których można wznosić ściany!

Co ważne, te surowce mogą być produkowane lokalnie, z małym nakładem energii wytwarzanej z paliw kopalnych.

Niestety, domy z bala nie są na tyle ciepłe, żeby można było przy użyciu tej technologii zrezygnować z jakiejkolwiek izolacji cieplnej...

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne

Autor tekstu
Autorem tekstu jest Krzysztof Lis, który od 2003 r. prowadzi portal Drewno Zamiast Benzyny.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry