Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Do czego służy beton architektoniczny?

beton architektoniczny
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Piękne elewacje w stylu industrialnym i modernistycznym, efektowne formy brył z zachowaniem minimalistycznego charakteru - wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu betonu architektonicznego. Wiele osób o nim słyszało, jednak niewiele wie, czym tak naprawdę jest, czy jak się go uzyskuje. Poza tymi kwestiami, zajmiemy się również najczęstszym i najciekawszym wykorzystaniem tego materiału, a także sposobem jego montażu. Na pewno trzeba zacząć od zamówienia surowca w betoniarni. Bielsko jest miastem, gdzie można zamówić wysokiej jakości żelbet.

Czym jest beton architektoniczny i w jaki sposób się go uzyskuje? 

Trzeba wiedzieć, że tak naprawdę beton architektoniczny, jeśli chodzi o strukturę, w zasadzie niczym nie różni się od klasycznego betonu, który stosowany jest do wykonania elementów konstrukcyjnych budynku. Jednak pełni rolę dekoracyjną i z tego względu sposób jego wykonania musi być niezwykle staranny. Na jego powierzchni nie może być żadnych wżerów, nierówności czy przebarwień. Dlatego składniki betonu muszą być użyte w odpowiednich proporcjach, by uzyskać określoną strukturę, barwę i porowatość. Jak zatem powstaje beton architektonicznyBielsko jest miastem, gdzie inwestorzy budowlani znajdą betoniarnię, gdzie mogą zamówić żelbet potrzebny do wykonania płyt z betonu architektonicznego, szeroko polecaną stała się betoniarnia BRbeton. Kluczowe znaczenie ma tutaj jakość mieszanki, ponieważ beton betonowi nierówny. Kolory uzyskiwane są poprzez odpowiednie manipulowanie pigmentami mineralnym. W ten sposób może powstać beton architektoniczny biały, czarny, w różnych odcieniach szarości, beżu czy grafitu. Oczywiście jest też możliwość uzyskania barw niestandardowych, np. zieleni, czerwieni czy brązu.   

W przypadku gotowego produktu istotne znaczenie mają parametry takie jak wytrzymałość i klasa ekspozycji. Sama mieszanka betonowa odpowiada w 30% za jakość betonu architektonicznego. Większe znaczenie mają system deskowań, a przede wszystkim wykonawstwo. To wszystko wpływa na produkt końcowy, jakim jest architektoniczny betonBielsko to miasto, gdzie wiele firm budowlanych zajmuje się wykonywaniem budynków z prefabrykowanych elementów betonowych, jak również wykończeniem z użyciem betonu architektonicznego. Jeśli chce się wykonywać elementy betonowe, należy zadbać o odpowiedni szalunek, jak i zbrojenie. To system deskowań decyduje o uzyskaniu zaprojektowanej faktury architektonicznego betonu. Deskowanie musi być szczelne i zapobiegać wyciekom i odsączaniu wody z mieszanki betonowej. Niezbędne są środki adhezyjne, które umożliwiają zdjęcie deskowania po związaniu się betonu bez uszkodzenia danego elementu. Dzięki takim środkom nie powstają plamy na architektonicznym betonieBielsko coraz bardziej wypełnia się architekturą i budynkami wykończonymi płytami z betonu architektonicznego. Trzeba tutaj zaznaczyć, że właściwości takiego materiału pozwalają na zastosowanie go jako wykończenie elewacji, ale świetnie sprawdza się również jako element wykończeniowy we wnętrzu budynku.     

Zastosowanie betonu architektonicznego - co warto wiedzieć? 

We wnętrzu wykorzystanie betonu architektonicznego może być wszechstronne. Otóż często używa się go do wykonania okładzin ściennych. Można również wykonać formy 3D, wtedy beton przybiera np. falistą strukturę. Gładki beton architektoniczny sprawdzi się do wykonania obudowy wanny w domu urządzonym w stylu industrialnym. Można dzięki niemu stworzyć także trwałą i odporną na zmienną temperaturę obudowę kominka. Świetnie sprawdzi się do wykonania mocnych i trwałych blatów kuchennych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykończyć płytami z betonu architektonicznego podłogę. Mogą z niego powstać elementy małej architektury ogrodowej - stoły z betonowymi blatami czy ławeczki. Jak jeszcze możesz wykorzystać beton architektoniczny? W Bielsku znajdziesz wiele ciekawych realizacji. Z betonu architektonicznego wykonane są bardzo często trwałe i solidne donice, które można zobaczyć przy fasadach domów, jak również w przestrzeni miejskiej.           

Montaż elementów z betonu architektonicznego - jak przebiega i czy można go wykonać samodzielnie? Jak wyglądają koszty? 

Beton architektoniczny nazywany jest marmurem XXI wieku. Montaż gotowych płyt wewnątrz domu jest na tyle prosty, że gdy posiada się odpowiedni materiał, można wykonać go samodzielnie. Warto wiedzieć jeszcze jak wyglądają koszty. Jak kształtuje się cena betonuBielsko jest miastem, gdzie znajdziesz zarówno firmy oferujące gotowe płyty z betonu architektonicznego, jak również betoniarnie dostarczające surowiec - jest nią między innymi firma BRbeton. Cena ustalana jest za metr sześcienny, a także typ mieszanki betonowej, dlatego warto poprosić o kosztorys w przypadku zamawiania surowca. Płyty z betonu architektonicznego można nabyć za kwotę od 90 do 420 zł za m2.  Montowane są na kotwy i klej, ale można stosować również same spoiwo i tu należy sięgnąć po klej cementowy odkształcalny, który nakłada się dwuetapowo. Najpierw pokrywa się ścianę warstwą kontaktową, czyli warstwą gładkiej pacy, a potem warstwą klejenia - pacą grzebieniową. Klej nakładany jest też na powierzchnię montażową płyty z betonu architektonicznego. Taki montaż jest trwały i dobrze wykonany. 

Beton architektoniczny to piękny i zarazem surowy materiał, który świetnie komponuje się zarówno z drewnem, jak i nowoczesnymi materiałami. Warto po niego sięgać przy wykończeniu fasad i wnętrz.