Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Fotowoltaika kontra opinie klientów: co mówią użytkownicy instalacji? Szanse i zagrożenia

fotowoltaika a opinie
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

O korzyściach fotowoltaiki przeczytasz w niejednym artykule. Oszczędność na rachunkach, uniezależnienie od rosnących podwyżek za prąd czy przerw w dostawach energii elektrycznej oraz proekologiczność tego rozwiązania to tylko jedne z wielu przytaczanych zalet instalacji fotowoltaicznej. Czy są one prawdziwe? Co o panelach fotowoltaicznych mówią ich użytkownicy? Jaką mają oni opinie o fotowoltaice?

Opłacalność fotowoltaiki

Jednym z najczęstszych czynników, który powstrzymuje interesantów przed inwestycją w przydomową instalację fotowoltaiczną, jest jej opłacalność. Zakup i montaż paneli PV wciąż uważany jest za wysoce drogie przedsięwzięcie, a do tego obawy o deklarowany przez producentów czas zwrotu z inwestycji nie sprzyjają instalowaniu fotowoltaiki.

Chcąc mówić o opłacalności zakupu paneli PV, należy pamiętać, że decydują o niej różne czynniki, jak:

  • miejsce montażu modułów oraz ich kąt nachylenia – jeśli zostaną umiejscowione one na dachu lub gruncie w kierunku północnym bądź będzie padać na nie cień, wtedy czas zwrotu z inwestycji znacznie się wydłuży, ponieważ instalacja będzie produkować niewielką ilość energii elektrycznej,
  • moc fotowoltaiki w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania – montując przydomową instalację PV, której moc nie jest dopasowana do Twoich potrzeb, narażasz się na dłuższy okres zwrotu (w przypadku paneli o zbyt dużej mocy) lub mało spektakularną obniżkę rachunków za prąd (przy modułach z za małą mocą),
  • jakość modułów, komponentów oraz ich montażu – wybierając ogniwa wysokiej klasy, nie musisz obawiać się o ich awaryjność, a korzystając z usług sprawdzonej firmy z branży fotowoltaicznej, zapewnisz sobie profesjonalny montaż, który zagwarantuje Ci bezpieczeństwo i sprawność instalacji.

Co o opłacalności fotowoltaiki mówią jej użytkownicy? Wśród opinii przede wszystkim znajdziemy te pozytywne, w których inwestorzy zwracają uwagę na niższe niż dotychczas wysokości rachunków za prąd (nawet o 80-90%), uniezależnienie od rosnących cen za energię elektryczną, oraz na bezobsługowość instalacji. Wskazują także na bezawaryjność systemu fotowoltaicznego, a jeśli już konstrukcja inwestora wymagała serwisu, w przypadku sprawdzonych firm, przebiegał on sprawnie.

Na opinie o instalacjach fotowoltaicznych wpływa również kwestia ochrony środowiska naturalnego. Jak przekłada się korzystanie z fotowoltaiki na jakość natury? Posiadając panele PV, czerpiesz z naturalnego, odnawialnego źródła energii, Twoja instalacja nie emituje szkodliwych związków chemicznych ani nie generuje hałasu. Co więcej, jej duża wytrzymałość oraz odporność na zmienne warunki atmosferyczne wpływa na długą żywotność i brak konieczności częstej wymiany i tym samym generowania odpadów.

Inwestorzy, którzy mają na uwadze stan środowiska, opowiadają o poczuciu satysfakcji z korzystania z tego naturalnego, nieszkodliwego źródła energii.

Niezawodne panele fotowoltaiczne – opinie na wyrost?

Co z opiniami negatywnymi? Gdzie podziali się posiadacze fotowoltaiki, którzy nie są z niej zadowoleni? To możliwe, że nie można nic zarzucić tak zachwalanemu systemowi produkcji energii elektrycznej?

Pojawiają się i opinie nieprzychylne instalowaniu paneli fotowoltaicznych, lecz wynikają one z:

  • niewłaściwego doboru mocy instalacji do potrzeb danego gospodarstwa domowego, a tym samym produkowania przez nią niewystarczającej ilości energii elektrycznej, która skutecznie zmniejszałaby wysokość rachunków za prąd, lub długi czas zwrotu z inwestycji przy ogniwach o nadmiarowej mocy,
  • korzystania z usług nierzetelnej firmy,
  • nieprawidłowego montażu paneli PV,
  • nieodpowiedniego miejsca montażu, uniemożliwiającego osiąganie zadowalających uzysków energetycznych,
  • zasłyszanych lub przeczytanych w sieci teorii spiskowych.

Wciąż często spotkać możesz spotkać się z opinią, że system fotowoltaiczny nie jest opłacalny w Polsce, ze względu na naszą strefę klimatyczną. Nic bardziej mylnego, ponieważ wbrew pozorom nie tylko duże nasłonecznienie, ale i odpowiednia temperatura powietrza (optymalna to 25*C) wpływa na wydajność i sprawność instalacji PV. I tak, panele pracują zimą i podczas zachmurzenia, tylko są wtedy mniej wydajne, a braki podczas tego okresu rekompensują nadwyżki wygenerowane latem.

Nadmiar energii możesz przekazywać do sieci (on-grid) i później je odbierać w wysokości od 0,7 do 0,8 kWh na oddaną 1 kWh, lub magazynować w akumulatorach (off-grid).

Ponadto, jak można zauważyć, klimat ulega ciągłym zmianom i bardzo możliwe, że liczba słonecznych dni w naszym kraju znacznie wzrośnie.

Kolejny mit dotyczący fotowoltaiki, powielany w opiniach, głosi, że jest ona szkodliwa dla zdrowia. Po pierwsze, jak zostało wspomniane wcześniej, podczas pracy nie emituje ona żadnych odpadów chemicznych, nie generuje hałasu, a także nie wytwarza żadnych pól elektromagnetycznych. Jedyne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców wynikać będzie z nieprofesjonalnego montażu i zabezpieczenia instalacji. Aby tego uniknąć, skorzystaj z usług doświadczonej firmy, jak N Energia (https://n-energia.pl/), która zadba o Twoją inwestycję od doboru mocy i miejsca do dopełnienia formalności, uzyskania dotacji czy montażu. To także pewna gwarancja, że po kilku, kilkunastu latach, gdy coś wydarzy się z Twoją instalację, otrzymasz pomoc.

Inwestycja w panele PV – tak czy nie?

Opinie o ogniwach fotowoltaicznych przekazywane przez ich użytkowników wyraźnie wskazują na wymierne korzyści w postaci oszczędności na rachunkach, niezależność od dostaw prądu, proekologiczność rozwiązania, brak zobowiązań do ciągłego nadzorowywania pracy fotowoltaiki czy jej bezawaryjność. Część inwestorów zwraca również uwagę na zachęcające programy dofinansowujące, dzięki którym zwrot z inwestycji jest jeszcze szybszy.

Co więcej, panele PV są uniwersalne, dzięki czemu za ich pomocą można podgrzewać wodę, a co za tym idzie – skutecznie zastępują one kolektory słoneczne, które nie cieszą się tak dobrą opinią (mnogość komponentów, przez co są to urządzenia wysoce awaryjne, i uzależnienie od pogody – podczas zachmurzeń dają niewielkie uzyski).