Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie?

 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Każde przedsiębiorstwo szuka oszczędności. Polega to na optymalizacji procesów zachodzących wewnątrz firmy czy też dostosowywaniu oferty do potrzeb rynku. Warto też zwrócić uwagę na koszty związane z poborem energii elektrycznej. W większości przypadków, rachunki za prąd w firmie stanowią wysoki procent comiesięcznych wydatków. Jest to w dużej mierze uzależnione od profilu działalności firmy. Istnieje wiele sposobów na obniżenie kosztów związanych eksploatacją urządzeń elektrycznych. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań.

Zmiana nawyków

W firmach często lekceważy się zasady dotyczące oszczędzania energii. Jest to duży błąd, ponieważ już niewielka zmiana codziennych nawyków może wymiernie wpłynąć na wysokość opłat. Oszczędzanie można rozpocząć od racjonalnego używania klimatyzacji i urządzeń grzewczych. Ponadto, zostawiając w stanie czuwania komputery, ekrany, drukarki czy urządzenia sieciowe również niepotrzebnie zużywamy energię elektryczną. Warto też uczulić pracowników, aby opuszczając pomieszczenie nie pozostawiali włączonego światła.

Energooszczędne wyposażenie

W tym przypadku też warto rozpocząć od drobnych przedsięwzięć. Wymiana żarówek na oświetlenie ledowe to pierwszy krok w kierunku energooszczędnego przedsiębiorstwa. Ciekawym rozwiązaniem są też optymalizatory zużycia energii. Są to niewielkie urządzenia, które monitorują i analizują zużycie prądu przez dany punkt. Rozwiązanie to, szczególnie wydajnie sprawdza się w przedsiębiorstwach produkcyjnych, gdzie można zoptymalizować pracę parku maszynowego.

Wybór sprzedawcy energii i odpowiedniej taryfy

Na rynku funkcjonuje wielu sprzedawców energii, którzy oferują zróżnicowane taryfy dedykowane dla przedsiębiorstw. W pierwszej kolejności warto dokładnie określić profil działalności i ustalić takie szczegóły jak godziny pracy i okresy, w których występuje największe zużycie prądu. Dzięki temu możemy dostosować taryfę w taki sposób, aby stawka za 1 kWh była najniższa w czasie największego poboru energii.

Instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika zyskuje dużą popularność nie tylko w gospodarstwach domowych ale również w przedsiębiorstwach. Co więcej, to właśnie obiekty z dużym poborem energii są miejscami, gdzie system fotowoltaiczny PV sprawdza się najlepiej. Produkując własną energię ze słońca, firma (bez względu na profil działalności) jest w stanie obniżyć rachunki za prąd do minimum.

Hurtownia Fotowoltaiczna Swatt

Zazwyczaj, pierwszym wyborem przedsiębiorców są sieciowe instalacje fotowoltaiczne. Przejrzysta zasada rozliczania, prostota samego systemu oraz perspektywa sporych oszczędności zachęcają do takich inwestycji. Alternatywą jest wyspowy system fotowoltaiczny. Jest to instalacja autonomiczna, oparta na magazynowaniu energii w akumulatorach. W porównaniu do instalacji sieciowych, jest to droższy wariant, jednak zapewnia on pewną niezależność energetyczną, która jest coraz wyżej w hierarchii potrzeb inwestorów.

Hurtownia Instalacyjna SWATT.PL oferuje kompletny asortyment do wykonania instalacji fotowoltaicznej, w tym gotowe zestawy fotowoltaiczne w korzystnych cenach! 

Fot. zdjęcie tytułowe źródło: Pexels by Rodolfo Clix