Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wiercenie w betonie - techniki

Wiercenie w betonie
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Beton to od lat jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Wyróżnia go trwałość i wysoka odporność na czynniki zewnętrzne. Do niedawna praktycznie wszystkie otwory techniczne w tym materiale były wykonywane przy wykorzystaniu techniki udarowej. Obecnie jednak wiercenie w betonie, kamieniu naturalnym, żelbetonie i asfalcie przeprowadza się przy użyciu techniki diamentowej. Jakie są jej największe zalety?

Wiercenie w betonie - podstawowe informacje

Bez względu na to jakiej średnicy otwór chcemy wykonać, nie może on naruszyć struktury budynku. W przypadku techniki udarowej, tego typu sytuacje mogą występować za sprawą dużego naprężenia i wibracji. Z kolei wiercenie w betonie przy wykorzystaniu tarczy, na której znajduje się sproszkowany diament, czyli najtwardszy minerał występujący na świecie, jest w pełni bezpieczne. Jest to szczególnie istotne w przypadku zabytkowych budynków, które nie są tak wytrzymałe jak nowoczesne budownictwo. Ponadto w trakcie prac występuje praktycznie zerowe zapylenie, co zdecydowanie przyspiesza czynności porządkowe po wykonaniu otworów. W przypadku techniki diamentowej hałas generowany w trakcie wiercenia jest, nieporównywalnie mniejszy niż podczas wiercenie udarowego.

Zastosowanie techniki diamentowej

We wszystkich miejscach, w których do niedawna wykorzystywano technikę udarową można z powodzeniem używać mniej inwazyjnej metody. Bez względu na to czy mamy do czynienia z budynkami mieszkalnymi, przemysłowymi, magazynami, halami, a nawet mostami, czy kominami. We wszystkich tym miejscach technika diamentowa jest efektywnym i bezpiecznym sposobem wykonania otworów technicznych o różnych wielkościach.

Kolejne zalety techniki diamentowej

Wiercenie w betonie przy wykorzystaniu techniki diamentowej jest niezwykle precyzyjne. Odwierty mogą być wykonywane pod różnym kątem. Warto również dodać, że czas potrzebny na wykonywanie głębokich odwiertów charakteryzujących się dużą średnicą jest stosunkowo niski. W zależności od potrzeb i możliwości, realizuje się je z dodatkowym odsysaniem wody lub na sucho. Specjalistyczne firmy oferujące usługi tego typu dysponują nowoczesnym sprzętem obsługiwanym przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, przebieg wszystkich odwiertów jest dokładnie analizowany. Takie podejście gwarantuje, że każdy odwiert będzie znajdował się dokładnie tam, gdzie planowano.