© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Budownictwo
  • Wszystko co musicie wiedzieć o wentylacji, gdy decydujecie się na budowę domu energooszczędnego

Wszystko co musicie wiedzieć o wentylacji, gdy decydujecie się na budowę domu energooszczędnego

wentylacja
 |  Redakcja  |  Budownictwo

Powietrze jest nam niezbędne do życia i choć to truizm, to jednak również w budynkach musimy zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza. Każdy zatem musi posiadać odpowiedni system wentylacji, a do wyboru są dwa: tradycyjny – grawitacyjny lub nowoczesny – mechaniczny z odzyskiem ciepła. W przypadku domu energooszczędnego niezbędne jest postawienie na ten drugi. Poznajcie powody i szczegóły, a także najlepsze systemy.

Wentylacja zaplanowana na etapie projektowania

Choć wentylację mechaniczną można zastosować w już istniejącym budynku, to jednak w przypadku domu energooszczędnego, który musi spełniać określone normy przepuszczalności powietrza i odzysku ciepła konieczne jest jej zaplanowanie już na etapie projektowania. Wybór wentylacji grawitacyjnej jest niemożliwy, gdyż wymiana powietrza nie zawsze jest efektywna, a przy okazji wietrzenia wychładza się wnętrze i powoduje się ponowne włączenie systemu grzewczego w celu dogrzania budynku do preferowanych temperatur. W przypadku wentylacji mechanicznej mostki termiczne muszą być ograniczone. Trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na centralę wentylacyjną, która najczęściej znajduje się w kotłowni, np. blisko źródła ciepła, jakim jest kocioł gazowy kondensacyjny albo jednostka wewnętrzna pompy ciepła bądź też kocioł na biomasę. Oczywiście nie stosuje się tu kotłów na paliwo stałe takie jak węgiel, czy pellet. Konieczne jest odpowiednie rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych, tak by nie trzeba było zabudowywać sufitów podwieszanych. Powód planowania na etapie projektowania jest też bardzo prozaiczny. Otóż nie trzeba budować kominów wentylacji grawitacyjnej. Obecność takich kominów niesie ze sobą konieczność ich likwidacji, zatem ponosi się znacznie wyższy koszt, którego można uniknąć odpowiednio wcześnie planując inwestycję.

Współpraca wentylacji mechanicznej z fotowoltaiką 

wentylacja mechanicznej z fotowoltaiką

Aby wentylacja mechaniczna mogła działać sprawnie, a jednocześnie użytkowanie centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła nie powodowało zbyt dużego wzrostu rachunków za energię elektryczną warto postawić na fotowoltaikę. Energia ze słońca jest obecnie niezwykle modna. Oczywiście trzeba odpowiednio obliczyć zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego, a także wybrać miejsce montażu, by jak najwięcej promieni słonecznych ogrzewało panele fotowoltaiczne i gwarantowało przemianę prądu stałego na zmienny z udziałem falownika. Wyprodukowanie odpowiedniej ilości energii gwarantuje znaczne obniżenie rachunków za prąd, a zwrot inwestycji możliwy jest nawet w ciągu 10 lat. Warto podkreślić, że również same ściany mogą gromadzić ciepło, jeśli zastosuje się przeszklenia od strony południowej. Gdy cała południowa ściana jest przeszklona to mamy oczywiście do czynienia nie z domem energooszczędnym, a pasywnym, czyli takim, w której dąży się do zerowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wiele osób wie, że bardzo dobrym połączeniem jest właśnie fotowoltaika i mechaniczna wentylacja. Warszawa jest miastem, gdzie wielu inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie, wpisując budynek w ekologiczne budownictwo.

Zastosowanie odpowiednich systemów dociepleń ścian i stropów

Aby wentylacja z odzyskiem ciepła mogła działać efektywnie potrzebne jest nie tylko odpowiednie poprowadzenie kanałów wentylacyjnych i zastosowanie wymiennika ciepła o największej efektywności, ale również docieplenie ścian i stropów. Stosuje się tutaj zarówno wełnę skalną, jak i piankę poliuretanową. Okna montowane są w systemie ciepłego montażu. Dzięki temu unika się mostków termicznych. Nierzadko stosuje się także systemy trzyszybowe.

Konieczność regularnych przeglądów i wymiany filtrów

Bez względu na to, czy do domu pasywnego wybierasz centralę wentylacyjną z przeciwprądowym, czy spiralnym wymiennikiem ciepła, czyli takimi, które zapewniają nawet powyżej 90% odzysku ciepła, musisz pamiętać o regularnych przeglądach. Czasem konieczne jest czyszczenie kanałów wentylacyjnych, innym razem wymiana uszczelek, naprawa wentylatorów czy innych elementów systemu. Niemniej jednak awarie zdarzają się rzadko, jeśli wentylacja jest odpowiednio obsługiwana. To znaczy trzeba nawet raz na dwa-trzy miesiące wymieniać filtry, a te dokładne zatrzymujące nie tylko smog, ale również alergeny nawet częściej. Wszystko zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza na danym terenie.

Decydując się na dom energooszczędny, musisz dobrać wentylację nie tylko do powierzchni użytkowej domu i zapotrzebowania na powietrze, ale również potrzeb wszystkich domowników. Dzięki temu dom może być wolny od kurzu i innych alergenów, a także smogu.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry