Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Domy pasywne - czym się charakteryzują?

Domy pasywne
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Ostatnimi laty coraz głośniej mówi się o domach pasywnych. Tego rodzaju obiekty mieszkalne uważane są za doskonałą alternatywę dla tradycyjnych budynków. Jak to wygląda w praktyce? Nie da się ukryć, że domy pasywne mają liczne zalety, a odpowiednio wykonane, mogą pozytywnie wpłynąć zarówno na środowisko naturalne, jak i nasze wydatki związane z utrzymaniem budynku.

Czym jest dom pasywny?

Zacznijmy jednak od odpowiedzi na najważniejsze pytanie, czyli czym jest dom pasywny? Określenie "dom pasywny" oznacza standard budowlany, który sprawia, że dom jest energooszczędny, wygodny, a do tego przystępny cenowo oraz przyjazny środowisku naturalnemu.

Warto też zwrócić uwagę na to, że "dom pasywny" nie jest określeniem zarezerwowanym dla budynków konkretnej spółki, ale pojęciem, które może być wykorzystane przez każdą firmę, która wie, jak stawiać tego typu budynki.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że domy pasywne działają na zasadzie ogromnych termosów i dzięki swojej szczególnej konstrukcji, w zależności od pory roku, kumulują ciepło lub zachowują chłód we wnętrzu budynku. Jednak dom pasywny to coś więcej, niż budynek energooszczędny. Poniżej opisaliśmy najważniejsze cechy domu pasywnego.

Cechy domu pasywnego

Przede wszystkim, domy pasywne odznaczają się wysokim komfortem użytkowania, co zresztą potwierdzają ich lokatorzy. Tego rodzaju budynki zapewniają optymalne warunki mieszkaniowe zarówno podczas ciepłych, jak i chłodnych miesięcy. A dodatkowo koszty ich budowy są bardzo przystępne i obecnie praktycznie nie odbiegają od ceny, jaką musielibyśmy zapłacić za postawienie zwykłego dom.

Poza tym, domy pasywne są doskonałą inwestycją. Zużycie energii jest na tyle niskie, że koszty eksploatacji takiego budynku są praktycznie nieporównywalne z mieszkaniem w tradycyjnym domu jednorodzinnym. Wszystko dzięki temu, że konstrukcja takiego domu jest bardzo szczelna, a utrzymanie w nim temperatury odbywa się na zasadzie cyrkulacji powietrza w budynku. 

Na koniec warto wspomnieć o tym, że doskonała wentylacja i temperatura dopasowana do potrzeb domowników sprawiają, że mieszkanie w budynkach pasywnych to po prostu zdrowy wybór. Rozwiązania konstrukcyjne pozwalają unikać wilgoci, wychłodzenia i innych niedogodności, na które często skarżą się mieszkańcy domów jednorodzinnych.

Zużycie energii w domu pasywnym

Jak zużycie energii wygląda w liczbach? W porównaniu ze starymi budynkami, domy pasywne pozwalają zaoszczędzić aż 90% energii, a w porównaniu z nowszymi konstrukcjami - 75%. Wszystko dzięki temu, że przy stawianiu domów pasywnych nie tylko dba się o odpowiednie rozwiązania budowlane, ale też wyposaża się je w urządzenia pozyskujące energie z odnawialnych źródeł, takich jak słońce, wiatr czy energia geotermalna.

Oferta domów pasywnych w Wieliczce

Jak widać, budowa domu pasywnego to nie wydatek, ale inwestycja. Osoby zainteresowane budynkami energooszczędnymi powinny zwrócić uwagę na ofertę EDM Inwestycje. Firma oferuje domy pasywne w Wieliczce, a jej propozycja odznacza się wysokim standardem, dogodną lokalizacją oraz wysoką troską o detale.