© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy przeprowadza się niwelację terenu?

niwelacja terenu
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Jedną z najbardziej podstawowych prac ziemnych, jakie wykonywane są na pracach budowy przed rozpoczęciem realizacji procesu inwestycyjnego, jest niwelowanie terenu. Składa się ono z dwóch etapów – najpierw robione są odpowiednio pomiary, a potem na ich podstawie planowana jest praca i wykonywane jest fizyczne równanie. W niniejszym artykule opisujemy, w jakich sytuacjach niwelowanie terenu jest koniecznością?

Pomiary i prace ziemne. Kiedy konieczna jest niwelacja?

Przy realizacji jakiejkolwiek pracy budowlanej, niezależnie od skali, sprawdzą się powiedzenie – mierz dwa razy i rób raz. Nie inaczej jest w przypadku planowania procesu niwelowania terenu. Pierwszą, absolutnie podstawową rzeczą, jest wykonanie dokładnych pomiarów geodezyjnych, które pozwolą na fizyczne pokierowanie pracami. Następnie konieczne jest przeprowadzenie prac ziemnych. O to kiedy konieczna jest niwelacja terenu, zapytaliśmy pracownika firmy Martrans, która oferuje tego typu usługi:

Realizację inwestycji budowlanej można rozpocząć na odpowiednio przygotowanym do tego gruncie. W praktyce często mamy jednak do czynienia z terenem, którego pofałdowanie i nieregularne ukształtowanie utrudnia przeprowadzenie robót. W takiej sytuacji, gdy na danym podłożu ma zostać posadowiony budynek mieszkalny lub obiekt o innym przeznaczeniu, np. do celów gospodarczych bądź użytkowych, konieczne jest uprzednie przygotowanie podłoża. W tym celu należy wyrównać jego powierzchnię, co odbywa się przy użyciu specjalistycznych maszyn.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dzięki wykonanym na etapie pomiarów obliczeniom ekipa równająca dokładnie wie, gdzie musi zacząć pracę. Oczywiście prace związane z niwelacją terenu postępują według ściśle określonego harmonogramu. Konieczne jest tutaj właściwe zarządzenie logistyką całego procesu. Trzeba również pamiętać o formalnościach – postępowanie musi bowiem odbywać się w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego.

Niewątpliwie niwelacja wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu do robót ziemnych. Brak odpowiedniego zaplecza technicznego uniemożliwi wykonanie jakiejkolwiek pracy. Warto wobec tego skorzystać z usług renomowanej firmy dysponującej odpowiednimi maszynami do przygotowania gruntu.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry