Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie są najpopularniejsze maszyny budowlane?

maszyny budowlane
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Na placu budowy używane są wielorakie sprzęty i maszyny, które ułatwiają i przyspieszają przeprowadzenie rozmaitych prac. Wpływają na efektywność budownictwa, bez niektórych z nich wręcz niemożliwe byłoby terminowe zrealizowanie projektu. Nowoczesny park maszyn to nie tylko gwarancja wygody, ale też bezpieczeństwa. Pora zastanowić się nad tym, jakie są najpopularniejsze maszyny budowlane i jakie pełnią one funkcje.

Jakie wyróżnia się obecnie najpopularniejsze maszyny budowlane?

Trudno wyobrazić sobie obecnie plac budowy bez koparki, czyli jednej z najpopularniejszych maszyn budowlanych. Za jej pomocą możliwe staje się szybkie i bezwysiłkowe przygotowanie fundamentów i przeprowadzenie wielorakich prac naziemnych. Jest to wielofunkcyjna maszyna wykorzystywana nie tylko w budownictwie, ale też w rolnictwie. Koparko-ładowarka odspaja, ładuje i usuwa urobek.

Popularne są modele gąsienicowe, kołowe i szynowe, ale do prac w bardzo trudnych warunkach najlepiej sprawdzają się maszyny kroczące. Kolejnymi topowymi maszynami są walce i zagęszczarki, które są niezbędne do przegotowania masy nawierzchniowej i gruntu, naprawy dróg czy ułożenia kostki brukowej. Z kolei prace na wysokości ułatwiają podnośniki. W wielu przypadkach rusztowanie jest niewystarczające, a dzięki podnośnikom wiele osób może pracować komfortowo na wysokościach, nie martwiąc się o swoje bezpieczeństwo.

Podczas remontów czy budowy obiektów potrzebne są dźwigi. Są one w stanie udźwignąć ciężar przekraczający trzysta ton. Bezproblemowo poradzą sobie wobec tego z przetransportowaniem nie tylko ciężkich materiałów budowlanych, ale też wielorakich pojazdów. Podnośniki i dźwigi to najpopularniejsze maszyny do prac na wysokościach. Wyróżnia się maszyny samojezdne spalinowe i elektryczne oraz na przyczepach samochodowych. Podczas stawiania domu przydają się też wywrotki, spycharki, ładowarki, betoniarki.

Zakup nowych maszyn budowlanych wiąże się z wysokimi kosztami finansowymi, dlatego warto rozważyć ich wynajem. Na rynku działa wiele wypożyczalni profesjonalnego sprzętu budowlanego, co jest idealnym rozwiązaniem, gdy potrzebuje się konkretnej maszyny lub urządzenia na określony czas. Przykładem będzie budowa domu czy remont. Maszynę budowlaną można wypożyczyć zarówno na jeden dzień, jak również długoterminowo, zgodnie z bieżącymi potrzebami i możliwościami finansowymi.

Części do maszyn budowlanych
ATL Maszyny - Gąsienice gumowe, groty i młoty hydrauliczne