Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Charakterystyka rusztowań systemowych

rusztowania systemowe
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Każdy, kto choć raz wykonywał prace na wysokościach, zdaje sobie sprawę, że aby była ona komfortowa i bezpieczna, niezbędna jest stabilna konstrukcja, która pozwoli na łatwe przemieszczanie się, a także umożliwi położenie narzędzi. O ile w przypadku drobnych prac przy domowych elewacjach wystarczająca może okazać się drabina, o tyle poważniejsze inwestycje wymagają użycia specjalistycznego sprzętu, do jakiego z pewnością należy zaliczyć rusztowania. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują rusztowania systemowe. Czym się one charakteryzują?

Rusztowania są podstawowym elementem wyposażenia ekip budowlanych. Umożliwiają zarówno prace przy domach jednorodzinnych, jak i przy budynkach wielokondygnacyjnych czy też budowie różnorodnych obiektów. Najpopularniejszym rodzajem tego typu sprzętu są lekkie i łatwe w montażu rusztowania aluminiowe, a także rusztowania modułowe, które dają możliwość różnorodnego rozbudowywania.

Zastosowania rusztowań systemowych

Rusztowania modułowe zwane również systemowymi znajdują zastosowanie w przemyśle stoczniowym, energetycznym czy paliwowym. Można je spotkać na placach budowy mostów, wiaduktów oraz innych obiektów budowlanych o nietypowym kształcie, takich jak np. hale przemysłowe. Rusztowania modułowe są niezbędne podczas remontów czy prac konserwacyjnych obiektów, takich jak kościoły, wieże czy pałace, przy których nie można zastosować rusztowania elewacyjnego.

W przeciwieństwie do ramowych rusztowań aluminiowychrusztowania systemowe można rozbudowywać w dowolnym wybranym kierunku. Umożliwia to dopasowanie kształtu rusztowania do różnych obiektów będących przedmiotem pracy, w tym także obiektów okrągłych. Systemy rusztowań modułowych są stosunkowo proste w montażu i demontażu. Ze względu na dość niską wagę nie ma większych problemów z ich transportem.

O to, na czym polega ich montaż zapytaliśmy przedstawiciela firmy Verent z WarszawySystemy rusztowań modułowych opierają się odpowiednich połączeniach stojaków, rygli i stężeń w taki sposób, by punkty węzłowe były rozmieszczone w regularnych odstępach, tworząc moduły. Poszczególne elementy rusztowań połączone są ze sobą przy pomocy złącza obrączkowego lub kryz przyspawanych do rurowych stojaków. Wszystko to daje duże możliwości konfiguracyjne, twierdzi nasz rozmówca.

Zakup rusztowania modułowego wiążę się z dość dużymi kosztami. O ile będzie on warty rozważania w przypadku ekip budowlanych, które używają go stale, o tyle w przypadku jednorazowych prac warto skorzystać o oferty wypożyczalni sprzętu budowlanego. Umożliwi to sprawne przeprowadzenie prac bez konieczności kosztownych inwestycji.