Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ogrzewanie podłogowe - jakie rury wybrać?

Ogrzewanie podłogowe
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej pojawia się w domach, a szczególnie cieszy się popularnością w takich miejscach, jak łazienki czy korytarze. Ciepła podłoga w chłodnej łazience czy korytarzu ma zdecydowanie dużo zalet, ale zanim się na taką zdecydujemy, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, np. odpowiednie rury.

Instalacje wod kan, czyli jak ważne są odpowiednie rury

Rury w ogrzewaniu podłogowym pełnią bardzo ważną rolę. Muszą przede wszystkim zagwarantować bezpieczne i długoletnie korzystanie z instalacji cieplnej, ponieważ wszelkie awarie generują w tym wypadku kłopotliwe niedogodności, a czasem nawet duże koszty. Zazwyczaj nie pozostaje nic innego jak usunąć fragment podłogi i skuć znajdujący się pod nią beton, który potem trzeba na powrót uzupełnić. Pod uwagę więc bierze się przede wszystkim ich wytrzymałość i odporność na czynniki mechaniczne oraz korozję, ale ważnym aspektem jest także nieprzepuszczalność dla tlenu, który powoduje, że instalacje wod kan, np. kotły, korodują.

Rury do ogrzewania podłogowego - z jakiego materiału?

Materiał, z którego wykonane są rury do ogrzewania podłogowego, musi również odznaczać się elastycznością, ponieważ istotne jest, aby jak najbardziej zminimalizować ilość połączeń, które mogą wpływać na rozszczelnienie instalacji. Dlatego najbardziej popularne są rury wykonane z miedzi. Są nie tylko elastyczne, ale i bardzo wytrzymałe, niestety, jest to również jedna z najdroższych opcji, ale zdecydowanie na długie lata. Co ważne, rury miedziane możne powtórnie przetwarzać.

Inne warianty to rury:

  • z wkładką z aluminium,
  • wielowarstwowe, które zostały wykonane z różnego rodzaju tworzyw oraz takie wykonane z:

Są elastyczne, zapewniają szczelność, a także są znacznie tańsze od miedzianych. Decydując się na określony rodzaj, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim ich wytrzymałość, aby po określonym czasie zaplanować sobie ewentualną wymianę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając rury do ogrzewania podłogowego trzeba również zwrócić uwagę na ich średnicę oraz grubość ścianek. To parametry, które również gwarantują bezpieczeństwo użytkowania instalacji wod kan. Średnica stosowanych w tym wypadku rur nie powinna być większa niż 2 cm i nie mniejsza niż 9,9 mm. Optymalna jest o szerokości kilkunastu milimetrów - zapewnia efektywny przepływ wody.

Rozważasz ogrzewanie podłogowe? Zwróć uwagę na wytrzymałość, szczelność, elastyczność oraz średnicę rur stosowanych w tym niewątpliwym udogodnieniu.