© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


O czym pamiętać wybierając gaśnice do domu i biura?

gaśnice proszkowe
 |  Redakcja  |  Budownictwo

Pożar jest jednym z bardziej niebezpiecznych zjawisk występujących w naturze. W kilka minut potrafi zniszczyć dobytek naszego życia lub odegrać zdrowie a nawet życie naszym bliskim. Bez wapienia każdy z nas powinien zminimalizować ryzyko wystąpienie pożaru i zastosować środki ostrożności. A w razie jego wystąpienia móc go skutecznie ugasić. W artykule poruszymy temat doboru gaśnicy do naszego domu czy biura.

Gaśnica proszkowa czy to dobry wybór?

Gaśnica proszkowa to najpopularniejszy typ gaśnic jaki możemy spotkać w Polsce. Ten rodzaj gaśnicy jest bardzo praktyczny, ponieważ umożliwia on gaszenie pożarów z grup A B C. Zarazem cena gaśnic proszkowych jest niższa niż pozostałych rodzajów gaśnic.  Jednak gaśnice proszkowe posiadające środek gaśniczy w postaci proszku mają również wady. W przypadku użycia gaśnicy proszek gaśniczy pod wpływem sprężonego powietrza zostaje wyrzucony z dużą intensywnością na zewnątrz butli. Proszek rozpyla się, po zakończeniu gaszenia wymagane jest sprzątanie powierzchni. Niewielka gramatura proszku dodatkowo utrudnia sprzątnie.

Gaśnice proszkowe nie są więc najlepszym pomysłem do zastosowania w biurach czy domu. Polecane są do przestrzeni gdzie sprzątniecie proszku jest łatwiejsze lub niewymagane.

Inne typy gaśnic na jakie warto zwrócić uwagę?  

Wybierając gaśnice w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na jej zastosowanie. Każda z gaśnic na etykiecie umieszczonej na butli ma oznaczenie grup pożarowych, do których jest przeznaczona.

Gaśnice gastronomiczne przeznaczone są do gaszenia pożarów tłuszczy oraz olei. Doskonale sprawdzą się w kuchni. Dodatkowo można gasić nimi płonąca odzież, środek gaśniczy czyli mgła wodna nie pozostawia śladów na gaszonej powierzchni.

Gaśnice śniegowe z roku na rok zyskują popularność dzięki możliwości gaszenia urządzeń elektrycznych bez ich zniszczenia. Stosuje się je bardzo często w serwerowniach ale nic nie stoi na przeszkodzie by nasz dom wyposażyć w taką gaśnice.

Gaśnica pianowa idealnie sprawdzi się w domu. Środek gaśniczy czyli środek pianotwórczy wraz z wodą sprawia, że gaśnica jest skuteczna a zarazem po odparowaniu nie pozostawia śladów na terenie pożaru.

typy gaśnic

Jakie inne akcesoria ppoż mogą się przydać?

Ważne by miejsce gdzie zlokalizowany jest sprzęt gaśniczy odpowiednio oznaczyć. W sklepach ze sprzętem przeciwpożarowym oferowane są znaki bhp oraz ppoż. Znaki takie jak symbol gaśnicy czy ewakuacyjne sprawią, ze w razie wystąpienia zagrożenia osoba nie znająca obiektu jest w stanie szybko zlokalizować niezbędny sprzęt lub w krótkim czasie opuścić palący się obiekt.

Stojaki oraz wieszaki na gaśnice umożliwią wygodne umieszczenie gaśnicy na ścianie lub w miejscu gdzie gaśnica nie będzie przeszkadzała podczas codziennych czynności.

Warto również naszą firmę czy też dom wyposażyć w apteczki pierwszej pomocy. W ten sposób będziemy czuli się dużo bezpieczniej w razie niebezpieczeństwa będziemy mogli pomóc innym. Wyróżniamy apteczki samochodowe, apteczki domowe czy też ścienne, plastikowe, metalowe, więc każdy znajdzie produkt odpowiednie dla siebie. Sklepy przygotowują również zestawy sprzętu przeciwpożarowego, np. koc gaśniczy razem z gaśnicą czy kilka rodzajów gaśnic umieszczonych na jednym wózku.

Kiedy nie do końca jesteśmy pewni jaką gaśnice wybrać możemy poprosić obsługę sklepu ppoż z gaśnicami. W ten sposób możemy uniknąć pomyłki w doborze gaśnicy. Pamiętajmy by nie oszczędzać na naszym bezpieczeństwie, bo nie ma nic cenniejszego niż życie czy zdrowie.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry