© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak się obchodzić z odpadami niebezpiecznymi?

wywóz odpadów
 |  Redakcja  |  Budownictwo

Zdecydowana większość odpadów trafia do pojemników na śmieci. Część z nich zostaje poddana recyklingowi, natomiast pozostałe trafią na specjalnie zabezpieczone składowiska. Istnieje jednak grupa odpadów, które pod żadnym pozorem nie mogą być mieszane ze śmieciami komunalnymi. Są to tak zwane odpady niebezpieczne, które stwarzają bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie dla środowiska naturalnego, a także ludzi i zwierząt. Zatem co z nimi zrobić? Wszystko zależy od ilości i rodzaju. Firmy oferujące wywóz odpadów specjalizują się w bezpiecznym transporcie śmieci tego typu.

W jaki sposób postępować z odpadami niebezpiecznymi?

Do odpadów niebezpiecznych zaliczamy stosunkowo dużą grupę produktów, z którymi trzeba postępować w odpowiedni sposób. Dobrym przykładem są baterie i ogniwa. Nie wolno ich wrzucać do pojemników na odpady komunalne, ponieważ zawierają niebezpieczne substancje. Zatem co z nimi zrobić? W każdym sklepie, który ma w swojej ofercie baterie powinien znajdować się specjalnie oznaczony pojemnik, do którego można bezpłatnie wrzucić zużyte ogniwa.

Do odpadów niebezpiecznych zaliczamy także zużyte lub uszkodzone urządzenia elektroniczne i elektryczne, w tym RTV i AGD. Ich również nie można wrzucać do kontenerów na śmieci. Aby szybko i legalnie pozbyć się nawet dużych ilości sprzętu tego typu, warto skorzystać z usług firmy oferującej wywóz odpadów. Przedsiębiorstwa tego typu mają niezbędne uprawnienia i pozwolenia, dzięki czemu zamawiający ma pewność, że wszystkie odpady trafią na dobrze zabezpieczone, legalne składowiska.

Co jeszcze warto wiedzieć o odpadach niebezpiecznych i problemowych?

Do grupy odpadów niebezpiecznych zaliczamy także świetlówki, których również nie można wrzucać do kontenerów na śmieci. W sklepach z oświetleniem powinny znaleźć się specjalnie oznaczone pojemniki, do których każdy klient może wyrzucić zużytą żarówkę. Do odpadów niebezpiecznych zaliczamy też przepracowane oleje i smary. Co można z nimi zrobić? Warto zapytać w pobliskim warsztacie samochodowym czy jest możliwość oddania substancji tego typu.

Jeżeli nie, trzeba je zawieźć w szklanym pojemniku do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Dużym problemem są odpady wielkogabarytowe. Należą do nich m.in. meble i inne elementy wyposażenia domu. Aby szybko i legalnie się ich pozbyć, warto skorzystać z usług firmy oferującej wywóz odpadów . Meble i cała reszta zostaną załadowane do kontenera i wywiezione w specjalnie zabezpieczone miejsce.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry