Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Maty grzewcze – innowacyjne ogrzewanie podłogowe

Maty grzewcze
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Wiele rozwiązań, mających przynieść nam satysfakcję po budowie wymarzonego domu jednorodzinnego, powinna być planowana jeszcze przed tym, jak zdecydujemy się rozpocząć prace. Jednym z takich rzeczy jest wybór typu ogrzewania. Ciekawą na rynku alternatywą dla klasycznego ogrzewania podłogowego, jest wykorzystanie mat grzewczych zasilanych elektrycznie. Jest to opcja wygodna i bardzo funkcjonalna.

Mata grzewcza – typy i zastosowania

Maty grzewcze są pasami z tworzywa sztucznego o bardzo niewielkiej grubości (zaledwie kilku milimetrów) i szerokości 0,5 m. W strukturę maty grzewczej gęsto wpleciona jest sieć przewodów zasilających, odpowiadających za przekazywanie ciepła do pomieszczenia. Długość maty grzewczej to kwestia zmienna, dostępne są pasy przekraczające 20 mb. Jeśli ułożenie przewodów grzejnych na to pozwala, maty grzewcze można ciąć na wymiar.

Mata grzewcza po ułożeniu pod posadzką posiada przewód, który wpinany jest do zasilania za pomocą wtyczki. W jej budowie ważny jest także termostat, który reguluje pracę maty grzewczej. W niektórych przypadkach inwestorzy traktują takie rozwiązanie jako sposób ogrzewania dodatkowego. Na rynku zakupić można maty grzewcze jednostronnie zasilane lub dwustronnie zasilane, wszystkie zaś w przedziałach 60 – 200 W/m2.

folie grzewcze

Więcej o matach grzewczych na: www.brewa.pl/produkty-i-uslugi/folie-i-maty-grzewcze.html

Ile kosztuje mata grzewcza?

Cóż, jak w każdym przypadku, cena mocno uzależniona jest od producenta. Szukając jednak jednego faktora, który mocno determinuję cenę maty grzewczej, będzie to jej moc. Dla 150 W/m2 trzeba liczyć się z wydatkiem około 300 zł za metr bieżący. Jednak nie zawsze mata o takiej mocy jest w pomieszczeniu wymagana. Jeśli mata grzewcza ma jedynie dogrzać pomieszczenie, lub podłoga w nim zastosowana jest sama w sobie ciepła (materiałem jest na przykład drewniany parkiet), to spokojnie możemy pomyśleć o macie grzewczej 100 W/m2, która powinna być sporo tańsza.

folie panele grzewcze

Oczywiste zalety mat grzewczych

Jeśli już wiemy za co i ile przyjdzie nam zapłacić, jeśli postawimy na nowoczesne ogrzewanie podłogowe, to spieszymy z wypunktowaniem kilku oczywistych zalet, aby utwierdzić wszystkich w przekonaniu, że zakup ten nie jest opłacalny tylko w teorii. Otóż maty grzewcze są rajem dla osób, które staną przed wyborem ich montażu. Wystarczy przykleić ją pod podłogą w sposób, jaki zaleca producent - szybko i bez komplikacji.

Maty grzewcze są szczególnie cenione za to jaki poziom komfortu wnoszą do pomieszczeń użytkowych. Ogrzewanie podłóg z ceramiki czy drewna sprawia, że z reguły zimne powierzchnie są miłe w użytkowaniu. Mata podłogowa stale utrzymująca w przyjaznej temperaturze posadzkę w łazience czy sypialni to prawdziwa wygoda. Warto o tym pomyśleć przed podjęciem prac wykończeniowych.