Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co trzeba wiedzieć podczas wymiany okien?

wymiana okien
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Czasem wymiana starego okna na nowe jest konieczna i to nie zawsze w sytuacji, kiedy wymieniamy stare i nieszczelne okno drewniane na nowe okno plastikowe. Zdarzają się także sytuacje, kiedy zakupione na początku okna plastikowe nie sprawdziły się w praktyce, gdyż na przykład mocno przez nie wiało albo też wpuszczały do środka chłód. Warto jednak wiedzieć, że o tym, czy dany system okienny będzie ciepły decydują nie tylko jego parametry, ale i sposób jego montażu. Cóż z tego, że okno jest super energooszczędne, jeśli podczas montażu naokoło jego framugi będzie nam wiał wiatr?

Wskazówki podczas wymiany okien

Oczywiście, jak łatwo jest sobie wyobrazić, najważniejsze, aby wykonać szczelne połączenie okna ze ścianą. Najłatwiejszym zadaniem jest wymiana starego okna na nowe, ale w takim samym rozmiarze - wówczas nie musimy kuć ściany i powiększać otworu lub też przeciwnie - wykonywać dodatkowych prac murarskich, które miałyby na celu zmniejszenie otworu okiennego. W wymianie okien ściennych może nam pomóc zwykła ekipa montażowa, która często oferuje swoje usługi od razu w miejscu, gdzie okna kupujemy. W przypadku okien dachowych konieczny będzie natomiast dekarz.

Jak to wygląda w praktyce?

Wymiana okien Warszawa to zadanie dla osoby doświadczonej. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze fakt, że okno nie powinno stykać się z murem w żadnym puncie. Powinno być zamocowane na warstwie pianki poliuretanowej. To właśnie ta pianka sprawia, że izolacja tego połączenia jest odpowiednia, a dodatkowo niweluje ona tarcia pomiędzy oknem a murem. Oczywiście, podczas montażu wielokrotnie jest tak, że mogą pojawić się jakieś ubytki w murze - wówczas trzeba przygotować się na dodatkowe prace tynkarskie po to, aby uzyskać zadowalający efekt estetyczny. Samo okno ustawia się na specjalnych dyblach i kotwach. Podczas montażu okna równie ważne jest odpowiednie zamontowanie parapetu, gdyż jeśli ta czynność zostanie źle przeprowadzona wytworzy się mostek cieplny, przez który będzie następowała wymiana powietrza.