Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


W jaki sposób legalnie pozbyć się gruzu?

wywóz gruzu
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Remont mieszkania sprzyja powstawaniu różnego typu odpadów. Niektórych z nich nie można jednak wyrzucić do zwykłego śmietnika. Toteż przed rozpoczęciem remontu warto zadbać o zapewnienie pojemnika na gruz oraz o jego zutylizowanie. I jest to konieczne także z punktu widzenia prawnego, gdyż przepisy zabraniają wyrzucania odpadów do zwykłych kontenerów na śmieci.

PSZOK – sposób na gruz i inne odpady

PSZOK, a więc Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to miejsce gdzie można zwozić wszelkie odpady budowlane za darmo. Są to całkowicie bezpłatne punkty, które są zlokalizowane w każdej polskiej gminie. Oprócz gruzu można tu przywozić także urządzenia elektroniczne, akumulatory bądź też meble. Ilość wywiezionych odpadów jest tu jednak ograniczona, więc przy większych remontach warto pomyśleć o usługach prywatnych.

Transport gruzu - wywóz gruzu ruda śląska

Jeżeli nie zdecydujemy się na korzystanie z usług PSZOK, nie posiadamy własnego transportu to świetnym sposobem jest wynajęcie firmy zajmującej się tego rodzaju usługami. Tego typu firmy nie dość, że są w stanie zorganizować kontener, to również służą pomocą przy sprzątaniu pozostałości po remoncie. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i zgodne z wszelkimi przepisami prawnymi.

Lokalizacja kontenera - wywóz gruzu ruda śląska

Ustawienie kontenera na gruz jest bardzo ważną sprawą. O wiele łatwiej to rozwiązać, jeżeli jest się właścicielem prywatnej posesji. W przypadku mieszkańców bloków należy zwrócić się z prośbą do właściciela terenu o zgodę na postawienie kontenera. Jeżeli chce się postawić kontener na chodniku bądź drodze publicznej należy zdobyć również zgodę na zajęcie pasa ruchu.

Co wybrać worek czy kontener

Ważne jest by odpowiednio dobrać kontener. I zastanowić się czy jest to opcja konieczna. Można bowiem zainwestować w worki, mieszczące około 30 kilogramów gruzu. Jednak takie rozwiązanie dotyczy jedynie małych remontów. W przypadku odnawiania całego mieszkania lepiej jest zainwestować w wynajem firmy zajmującej się sprzątaniem gruzu, posiadającą w swojej ofercie kontenery. To znacznie usprawnia wszelkie prace budowlane, a także daje możliwość składowania wszystkich typów odpadów.