Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zabezpieczenie przeciwpożarowe poszczególnych pomieszczeń budynku

Klapy dymowe
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Potencjalne zagrożenie ściśle wiąże się z używaniem otwartego ognia. Z tego względu kuchnia oraz kotłownia będą najbardziej zagrożonymi miejscami Twojego domu. Aby zminimalizować zagrożenie pożarowe, zastanów się, już na etapie planowania budynku, w jaki sposób zapewnić odpowiednie systemy prewencji oraz przeciwdziałania.

Przypalone garnki

Nigdy nie zostawiaj gotowania bez nadzoru. Zawsze trzymaj patelnię w jednej ręce. Zwłaszcza jeśli coś smażysz - wtedy wszystko może przekroczyć linię w zaledwie kilka sekund. Jest to jedna z najprostszych wskazówek bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ale jest też główną przyczyną pożarów w kuchni. Utrzymuj powierzchnie pieca i blatu bez bałaganu, a zwłaszcza łatwopalnych przedmiotów, takich jak lakier do włosów, spray na owady lub odświeżacze powietrza. W nagłych przypadkach będziesz w stanie reagować szybciej, biorąc pod uwagę swobodę przestrzeni.Jeśli miewasz problemy z zapamiętaniem, ustaw licznik czasu. Nie polegaj tylko na swoim mózgu. Jesteśmy ludźmi, a naszą cechą bywa rozproszenie. Zegar może przypominać o wyłączeniu palnika lub pieca, oszczędzając jedzenie i ewentualnie dom przed spaleniem.

Co w przypadku pożaru na patelni?

Przykrywanie patelni pokrywką lub większą odwróconą patelnią będzie dobrym sposobem na odcięcie dopływu tlenu. Ogień, aby uzyskać spalanie, potrzebuje materiału palnego, iskry zapłonowej oraz właśnie tlenu. Pozbawienie potencjalnego zagrożenia jednej z trzech składowych wyeliminuje możliwość powstania pożaru. Podobny efekt można uzyskać przy użyciu gaśnicy proszkowej, która po przykryciu powierzchni patelni wyeliminuje zagrożenie. Z tego względu na wyposażeniu kuchni bezsprzecznie powinna znajdować się mała gaśnica. Pod żadnym pozorem nie wylewaj wody na patelnię - spowoduje to wrzenie oleju, podsycenie ognia oraz prawdopodobne poparzenie. Zarówno gaśnice, jak i klapy dymowe producent dostosuje do warunków obecnych przepisów przeciwpożarowych. Wykrywacz dymu w kuchni to kolejna możliwość na sensowne zabezpieczenie pomieszczenia przed potencjalnym zagrożeniem.

Klapy dymowe- lupusfire.pl