Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Stan deweloperski vs wykończenie pod klucz

mieszkania pod klucz
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Wiele osób nie ma pojęcia, czy postawić na mieszkanie od dewelopera, czy wykończone pod klucz. Rynek pierwotny oferuje szereg rozwiązań, dzięki czemu każdy może znaleźć wariant odpowiedni dla siebie. Nie można jednoznacznie powiedzieć, który z nich jest lepszy, gdyż wszystko zależy od rzeczywistych potrzeb nabywcy nieruchomości. Poniżej umieszczono zbiór praktycznych wskazówek, które ułatwią podjęcie rozsądnej decyzji.

Czym jest stan deweloperski?

Mieszkania deweloperskie cieszą się ogromną popularnością ze względu na cenę. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy dążą do zminimalizowania kosztów. Taka nieruchomość powinna posiadać doprowadzone wszystkie instalacje niezbędne do normalnego życia. Dotyczy to również grzejników i pieców znajdujących się w danym budynku. Na ścianach muszą znajdować się tynki, a na podłogach wylewki. Oprócz drzwi zewnętrznych mogą zostać zamontowane także drzwi wewnętrzne, jednak wszystko zależy od przedsiębiorstwa deweloperskiego. Czasami spotkamy się wyłącznie z przygotowanymi wnękami na drzwi.

Deweloper odpowiada również za doprowadzenie przyłączy wody oraz elektryki. W łazience brakuje "białego montażu", co oznacza konieczność zakupu armatury na własną rękę. Mieszkanie jest kompleksowo przygotowane do dalszych prac, a więc przed wprowadzeniem się do lokalu konieczne jest przeprowadzenie remontu. Dla wielu osób możliwość samodzielnego wykończenia nieruchomości to ogromna zaleta. Podstawowym atutem jest fakt, że wszystkie decyzje podejmowane są w oparciu o osobiste potrzeby oraz preferencje. Nie są nam narzucane żadne rozwiązania, które mogłyby nie przypaść nam do gustu. Od początku do końca wykańczamy wnętrza w zgodzie z posiadanymi oczekiwaniami. Tempo prac również zależy od nas, co jest szczególnie istotne, jeśli nie posiadamy dostatecznego budżetu.

Jak definiuje się pojęcie standardu deweloperskiego?

Nie istnieje jednoznaczna definicja standardu deweloperskiego nieruchomości, co może stanowić spore utrudnienie dla inwestora. Wszystko zależy od konkretnej firmy deweloperskiej - niektóre przedsiębiorstwa zapewniają więcej, inne mniej. Pewne jest to, że nieruchomość musi posiadać doprowadzone wszystkie media. Nie trzeba więc obawiać się dodatkowych kosztów związanych z przyłączeniem wody, czy też przewodów elektrycznych. Warto wspomnieć także o ogrzewaniu, które znajduje się w standardzie. Ściany i podłogi są przygotowane do dalszego wykończenia, co pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu. Sprawdź ofertę na mieszkania Aleja Pokoju Kraków

Bywa tak, że mieszkanie w stanie deweloperskim posiada biały montaż. W łazience wystarczy więc jedynie podciągnąć rury, aby podłączyć armaturę. Pewne jest to, że przed zawarciem umowy należy dokładnie ją przeanalizować. Nie można powiedzieć, w jaki sposób dana firma postrzega stan deweloperski, co może nieść za sobą ogromne rozczarowanie. Warto wspomnieć, że stan deweloperski nie jest tym samym, co stan surowy!

Czym jest mieszkanie pod klucz?

Mieszkania pod klucz nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem, jak nieruchomości w stanie deweloperskim. Wynika to z faktu, że zdecydowana większość nabywców poszukuje możliwie najtańszych mieszkań. Cena jest czynnikiem, który wpływa na podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej. Największą zaletą lokalu pod klucz jest fakt, że nadaje się on do natychmiastowego zamieszkania. Nie trzeba obawiać się nadprogramowych prac, które mogłyby wygenerować spore koszty. Trzeba jednak uwzględnić, że nie zawsze standard wykończenia jest w stu procentach zgodny z posiadaną wizją.

Niejedna osoba decyduje się na przeprowadzenie remontu przed wprowadzeniem się do mieszkania. Nierzadko niezbędne jest wprowadzenie zmian, dzięki którym nieruchomość zapewni pożądany komfort życia. Raczej nie mamy wpływu na proces wykończania wnętrz przez dewelopera, co stanowi wadę. W dzisiejszych czasach coraz częściej można jednak stworzyć indywidualny projekt. Firmy deweloperskie umawiają nabywców na konsultację ze specjalistą odpowiedzialnym za aranżację wnętrz. Jest to skuteczny sposób na to, aby uniknąć wdrożenia rozwiązań, które nie są przez nas akceptowane. Warto jednak dodać, że nie możemy decydować o jakości stosowanych materiałów. W cenie mieszkania pod klucz otrzymujemy konkretny standard, więc nie mamy możliwość położenia najdroższych paneli, czy też wykonania marmurowej posadzki.

Co zapewnia mieszkanie pod klucz?

Mieszkanie wykończone pod klucz zapewnia wszystko to, co nieruchomość w stanie deweloperskim. Gwarantuje ono m.in. doprowadzone media, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, okna wraz z parapetami. W opisywanym przypadku podłogi oraz ściany są już wykończone, a więc nie wymagają dalszej pracy. Oprócz tego w łazience najczęściej znajduje się już armatura lub doprowadzone rury.

Teoretycznie mieszkanie pod klucz wymaga jedynie wniesienia mebli, jednak wielu nabywców decyduje się na drobny remont w celu naniesienia własnych poprawek. Czasami marzymy o zupełnie innej aranżacji nieruchomości. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na stan surowy lub deweloperski. Nie ma sensu płacić za coś, co nie spełnia naszych wymagań.