Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Izolacja przed wilgocią obiektów budowlanych

hydroizolacja
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Chociaż wiemy o zbawiennych cechach wody, to posiadamy też mnóstwo dowodów, które świadczą o tym, że wilgoć skutecznie zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu człowieka. Stąd następuje rozwój nowoczesnych, hydroizolacyjnych technologii budowlanych.

Woda i wilgoć na wysuniętym z obrysu budynku lub odsłoniętym tarasie i balkonie z łatwością wnika do warstwy konstrukcyjnej domu jednorodzinnego. Pytanie, jak niebezpieczna może być dla nas woda, która jest przecież źródłem wszelkiego życia? Przypomnijmy, że woda to tlenek wodoru, oksydan. Jest chemicznym związkiem znanym pod wzorem H2O, a spotkamy ją w standardowych warunkach w stanie ciekłym. Jednocześnie, jest to niebezpieczny żywioł w bezwzględny sposób radzący sobie z napotkanymi na drodze konstrukcjami budowlanymi. Dlatego stosowane w budownictwie materiały wymagają użycia odpowiednich zabezpieczeń.

Domy jednorodzinne od początku pełnienia swojej funkcji zagrożone są poprzez kontakt z wodą i wilgocią gruntową, z opadami deszczu oraz śniegu. Dach, stropy, ściany, balkon, taras, garaż i fundamenty muszą prawidłowo znosić zmiany atmosferyczne, takie jak nagłe oblodzenia i następujące po nich roztopy lodu. Elementy konstrukcyjne cały czas absorbują też nadmiar wilgoci z powietrza, bo w otaczającym nas naturalnym środowisku woda jest niemal zawsze obecna. W naturalnej wodzie następuje rozpuszczanie gazów atmosferycznych, a w największym stężeniu spotyka się dwutlenek węgla. 

Ochrona przed wilgocią elementów i całego budynku to hydroizolacja. To niezbędna metoda skutecznej ochrony domu jednorodzinnego przed uszkodzeniem, a w dłuższej konsekwencji zniszczeniem. Izolacja pozwala też uniknąć wielu schorzeń potęgowanych nadmiarem wilgoci, która pozwala na rozwój chorobotwórczych bakterii, alg i grzybów. Jednym z ważnych zadań obecnego budownictwa jest z tego powodu zapewnienie systemów izolacyjnych rozwiązujących problemy związane z wilgocią i wodą. Rynek oczekuje coraz to lepszych technologii, które pozwolą zneutralizować niebezpieczne oddziaływanie tego żywiołu. Przykładowo, na poniższym filmie możesz zobaczyć, jak wygląda hydroizolacja łazienki mikrozaprawą webertec Superflex D3:

Jeśli zamierzasz skutecznie rozwiązać problem wilgoci w remontowanym budynku lub uniknąć kłopotów w obrębie nowo wznoszonego obiektu budowlanego, to doskonałym wsparciem okażą się systemy hydroizolacji marki Saint-Gobain Weber Polska. Są to rozwiązania o wysokiej jakości, trwałe oraz szczelne. Stosując dla izolacji innowacyjne rozwiązania Webera tworzy się idealne zabezpieczenie dla nowo budowanych oraz dla rewitalizowanych budynków.