Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym powinna charakteryzować się odzież robocza, a czym ochronna?

Odzież robocza
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Podczas wykonywania niektórych zawodów konieczne jest zakładanie specjalnej odzieży roboczej lub ochronnej. Ich zadaniem jest ochrona pracownika lub jego ubrania - w zależności od wykonywanego zawodu i czynności. Przed zakupem takiej odzieży trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej parametry oraz na to, czy została porządnie wykonana.

Odzież robocza 

Odzież robocza to nie to samo co odzież ochronna. Ubrania robocze nie muszą być opatrzone specjalnym certyfikatem jakości, ale mogą łączyć w sobie zarówno walory odzieży roboczej, jak i ochronnej. Powinny one zostać wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz zapewniających dobrą cyrkulację powietrza i swobodę wykonywania ruchów - zazwyczaj są to: bawełna, polar, flanela i ortalion. Dobra odzież ochronna posiadać powinna także podwójną warstwę materiału, lub podwójny szew, w miejscach, które szczególnie narażone są na uszkodzenia. Odzież taka musi być także funkcjonalna, dlatego warto zwrócić uwagę na ilość kieszeni i ich rozmieszczenie. 

Do odzieży roboczej zalicza się: koszulki, koszule, kombinezony, bluzy, spodnie, kamizelki ostrzegawcze, fartuchy, płaszcze i kurtki, a nawet czapki z daszkiem, kapelusze i berety. Odzież robocza to także ubrania reklamowe lub promocyjne - charakteryzujące konkretną firmą bądź też branżę, tak jak ma to miejsce np. przy obsłudze klienta. Dodatkowo do odzieży roboczej zalicza się także ubrania jednorazowe - przeznaczone do krótkiego stosowania. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki asortyment odzieży roboczej. Można zakupić zwykłe ubrania robocze, które charakteryzują się niską ceną, lub ubrania wysokiej klasy - komfortowe, wytrzymałe i nowoczesne. 

Odzież ochronna

Odzież ochronna przede wszystkim powinna być opatrzona niezbędnymi certyfikatami, które są w stanie zagwarantować ochronę przed konkretnymi czynnikami, takimi jak np. wysoka temperatura. Konkretny rodzaj odzieży ochronnej powinien być dopasowany do zajęcia, które wykonuje dany pracownik. W zależności od tego, z jakim rodzajem zagrożenia ma do czynienia podczas swojej pracy, odzież ochronną można podzielić na:

  • odzież niepalną, 
  • odzież wodoodporną,
  • odzież kwasoodporną,
  • odzież antyelektrostatyczną,
  • odzież chroniąca przed czynnikami mechanicznymi,
  • odzież chroniąca przed zimnem,
  • odzież ostrzegawczą,
  • oraz ochraniacze konkretnych części ciała.

Odzież ochronna powinna być noszona w czasie wykonywania konkretnych czynności, które narażają pracownika na uszkodzenie ciała lub przedostanie się do skóry substancji, które mogą jej zaszkodzić. Wysokie ryzyko to praca z: niskimi i wysokimi temperaturami, wilgocią, ogniem, substancjami żrącymi, oparami i gazem chemicznym, hałasem oraz niektórymi sprzętami mechanicznymi. W związku z występowaniem tych czynników każda odzież ochronna musi posiadać certyfikację - zgodnie z obowiązującymi normami BHP. Dodatkowo odzież ochronna powinna być bardzo dobrze dopasowana do pracownika - nie może być zbyt luźna, ale nie może także krępować ruchów w czasie pracy.

  Informacje dodatkowe
Na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl/ znajdziesz więcej informacji