Na praktycznie każdym placu budowy można spotkać ładowarki kołowe. Bez nich, przeprowadzanie robót ziemnych byłoby znacznie dłuższe. Te niezwykle przydatne maszyny występują w kilku wersjach, które przede wszystkim różnią się od siebie zastosowaniem. Co warto o nich wiedzieć?
Koparko-ładowarki - najczęściej wykorzystywane maszyny na placach budowy
Wymienione pojazdy wyróżnia wielozadaniowość. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane do załadunku ziemi i innych materiałów sypkich, a także do wykonywania różnego rodzaju wykopów. To właśnie wszechstronne zastosowania sprawia, że koparko-ładowarka jest najczęściej spotykanym pojazdem na placach budowy. Wersje kołowe mogą legalnie poruszać się po publicznych drogach, dzięki czemu w przypadku konieczności relokacji, nie ma potrzeby zorganizowania transportu z wykorzystaniem lawet.
Ładowarki teleskopowe
W obrębie ładowarek kołowych wyróżniamy modele teleskopowe, nazywane także wózkami podnośnikowymi ze zmiennym wysięgnikiem. Ich niewątpliwą zaletą jest duży udźwig oraz maksymalna wysokość podnoszenia ładunku. Oba te parametry są ściśle uzależnione od kontekstowego modelu i producenta. Warto wiedzieć, że ładowarki kołowe dzielą się na ładowarki czołowe, czyli modele, w których wysięgnik znajduje się z prawej strony kabiny, a sama kabina operatorska jest nieruchoma. Z kolei ładowarki obrotowe są wyposażone w specjalną głowicę, umożliwiającą obrót kabiny nawet o 360 stopni. Czym różnią się te pojazdy? Ładowarki czołowe są przeznaczone do przenoszenia bardzo ciężkich materiałów, z kolei modele obrotowe pozwalają na podnoszenie ładunku na dużą wysokość.
Ładowarki przegubowe
Konstrukcja ładowarki przegubowej jest oparta o dwuczęściowe ramię. Obie części są połączone specjalnie zaprojektowanym przegubem. Taka konstrukcja umożliwia podłączenie dodatkowego osprzętu i tym samym zastąpienie wielu innych maszyn, takich jak wózek widłowy. Ładowarki kołowe tego typu są niezwykle zwrotne, dzięki czemu świetnie sprawdzą się na niewielkich placach budowy.
Mini ładowarki kołowe
Pojazdy tego typu okażą się przydatne w gospodarstwach rolnych. Niewielkie rozmiary, w połączeniu z dużą zawartością, gwarantują uniwersalne zastosowanie. Bez trudu wcisną się nawet w trudno dostępne miejsca. Pomimo niewielkich rozmiarów, mini ładowarki charakteryzują się dużą stabilnością, nawet w trakcie transportu ciężkich ładunków. Dodatkowo, koszty eksploatacyjne maszyn tego typu są niższe niż pełnowymiarowych ładowarek.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy EDDI COMPLEX - ładowarki kołowe Rzeszów.