Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


W jakich celach perforuje się blachy?

Blacha perforowana
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Perforacja to wykonanie w blasze otworów o różnych kształtach i wielkości. Blachy perforowane stosuje się w wielu branżach. Używa się ich głównie tam, gdzie jest konieczny przepływ powietrza lub cieczy przez przegrody. Dzięki estetycznemu i nietuzinkowemu wyglądowi, blachy perforowane stosuje się też jako elementy wykończeniowe w budowlance. Doskonale komponują się z innymi materiałami i tworzą unikatowy styl domu.

Metody perforacji blachy

Jak już wspomniano, perforacja jest wykonywaniem otworów w blasze. Mogą one przyjmować różne wielkości, kształty i być rozmieszczone w dowolnej odległości. Obecnie firmy zajmujące się obróbką tego materiału, między innymi Metalzbyt z Poznania, dokonują perforacji na kilka różnych sposobów. Do najczęściej stosowanych metod wykonywania otworów w blachach należą:

  • wiercenie,
  • frezowanie,
  • wykrawanie,
  • perforacja laserowa.

Wiercenie wykonuje się głównie w przypadku materiałów o dużej grubości, gdzie wymagane jest uzyskanie otworów o dużej gęstości. Ta metoda zwykle zapewnia wykonanie oczek o niewielkiej średnicy. Dzięki frezowaniu uzyskuje się podłużne otwory, zaś perforacja laserowa polega na wykonywaniu dziur za pomocą skupionej wiązki energii.

Po co perforuje się blachy?

Blachę poddaje się perforacji w celu uzyskania w niej otworów. Ich odpowiednia wielkość, kształt i rozmieszczenie zapewniają przepływ powietrza lub cieczy. Blachy perforowane stosuje się w wielu dziedzinach oraz w życiu codziennym. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w przedsiębiorstwach produkcyjnych, choć są popularne także w innych branżach. Blachy z otworami doskonale sprawdzają się jako kraty wentylacyjne, sita do filtracji, obudowy komputerów, elementy samochodowe. Dzięki ciekawemu wyglądowi często można je spotkać także w domach i budynkach użytku publicznego, gdzie stanowią uzupełnienie wystroju wnętrz lub elementy dekoracyjne na zewnątrz.

Sposób perforacji blachy zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Materiał ten ma bowiem szerokie zastosowanie. Blachy perforowane można stosować w motoryzacji, budownictwie, rolnictwie, przemyśle spożywczym i wielu innych dziedzinach. Są obecne także w życiu codziennym, chociażby jako akcesoria biurowe czy osłony grzejników.

Elementy wykonane z blachy perforowanej charakteryzują się nie tylko estetycznym wyglądem, ale także praktycznością. Można z niej produkować elementy elewacji, balustrady, a nawet nowoczesne i designerskie meble. Materiał ten doskonale łączy się z drewnem czy szkłem i może stanowić zarówno wyposażenie wnętrza budynku, jak i ogrodu.