Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zalety i wady pomp ciepła – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

pompy ciepła
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Pompy ciepła w ostatnich latach stały się coraz chętniej wykorzystywaną metodą ogrzewania budynków, stając się tym samym atrakcyjną alternatywą dla bardziej tradycyjnych rozwiązań, wykorzystujących np. gaz lub węgiel. Choć obiektów wyposażonych w pompy ciepła przybywa, wiele osób wciąż nie ma pojęcia, w jaki sposób działa ta technologia i z jakimi korzyściami wiąże się jej używanie.

W największym uproszczeniu, pompa ciepła to maszyna, która wymusza przepływ ciepła ze sfery, gdzie panuje niższa temperatura, do obszaru o temperaturze wyższej. Cały proces przebiega dzięki wsparciu dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej lub cieplnej. Najczęściej można spotkać się z dwoma rodzajami pomp – powietrznymi (źródłem ciepła jest powietrze pobrane na zewnątrz obiektu) i gruntowymi (ciepło pobierane jest z gruntu). Czy tego typu rozwiązania faktycznie są skuteczne? Jakie są realne wady i zalety korzystania z pomp ciepła np. w domach jednorodzinnych?

Pompy ciepła są całkowicie ekologiczne

Ogromnym problem, z jakim borykają się każdego roku polskie miasta, jest oczywiście smog, który powstaje m.in. za sprawą nieekologicznych metod ogrzewania budynków. Pompy ciepła mogą w niedalekiej przyszłości okazać się jedną z najskuteczniejszych metod rozwiązania tego kłopotu. Działanie maszyny nie wiąże się z wytwarzaniem spalin i zanieczyszczeniem środowiska. Pompa zasilana jest bowiem energię elektryczną. Z kolei spaliny wytwarzane przez elektrownie, które rę energię wytwarzają, są o wiele mniej szkodliwe od większości zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery z domowych kominów.

Duża wygoda korzystania

Prawidłowo dobrana i zainstalowana pompa ciepła, uwzględniająca m.in. powierzchnię ogrzewanego obiektu, jest niemalże bezobsługowa. Można zatem zapomnieć o codziennym obowiązku czyszczenia pieca, przygotowania opału (także składowania go) i pilnowaniu ognia. Wszystko dzieje się automatycznie, a jedyne, o czym musimy pamiętać, to opłata rachunków za energię elektryczną.

Bezpieczeństwo i możliwość zamontowania w większości budynków

Na ten moment pompy ciepła są najbezpieczniejszą metodą ogrzewania budynków. Wszystko ze względu na fakt, że ich użycie nie wiąże się z ryzykiem pojawienia się wybuchu (jak np. w przypadku gazu). Dużą zaletą tego rozwiązania jest także fakt, że pompę ciepła można zamontować w prawie każdym obiekcie, nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w blokach mieszkalnych.

Kwestia ceny

Przeciwnicy pomp ciepła jako główną wadę tej technologii wskazują cenę jej montażu. Owszem, decyzja o instalacji tego typu metody ogrzewania wiąże się ze sporym wydatkiem i zaawansowanymi pracami wokół obiektu (dlatego też najwygodniej jest dokonać montażu na etapie budowy domu). Zakup pompy ciepła należy jednak traktować jako formę inwestycji. Ta jest w stanie zwracać się już po kilku latach użytkowania. Inną kwestią jest, że wycena instalacji to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. To, że nasz znajomy zapłacił za montaż pompy bardzo dużo, nie musi oznaczać, że my zapłacimy tyle samo. Cena może ulec zmianie, np. za sprawą mniejszej powierzchni obiektu czy mocy zastosowanej maszyny.

Całkowita zależność od energii elektrycznej

Dla wielu osób problemem może być całkowita zależność od energii elektrycznej. W przypadku braku prądu, praca urządzenia nie jest możliwa. Dlatego też dobrym pomysłem jest wyposażenie budynku w dodatkowe źródła energii, uruchamiane w awaryjnej sytuacji lub zapasowy kominek, z którego będzie korzystać się właśnie w momencie zaniku prądu.

Hałas

Inną niedogodnością jest hałas związany z pracą pompy ciepła. Nie jest to dźwięk wyjątkowo głośny i uciążliwy, choć niektóre osoby, szczególnie wrażliwe na różnego rodzaju odgłosy, mogą odczuwać pewien dyskomfort. Nowoczesne pompy projektowane są jednak w taki sposób, by poziom hałasu był maksymalnie wytłumiony. Możliwe, że w najbliższych latach technologia rozwinie się do tego stopnia, że dźwięki wydawane przez pompy ciepła nie będą już nikomu przeszkadzać.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Soltherm - https://www.soltherm.pl/.