Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Roboty ziemne przy budowie domu

Roboty ziemne
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Budowa domu to duży projekt, który wymaga przemyślanych projektów i sporych nakładów finansowych. Przed przystąpieniem do prac należy zaczerpnąć wiedzy o budowie, a szczególnie o robotach ziemnych, które zapewnią solidność całej konstrukcji domu.

Roboty ziemne podczas budowy domu

Roboty ziemne podczas budowy domu składają się z kilku etapów. Jednak zanim rozpocznie się czynności, należy uzyskać zatwierdzenie projektu budowlanego i pozwolenie na budowę. Wybierając firmę trzeba się upewnić, że posiada odpowiedni sprzęt budowlany oraz narzędzia, które przyczynią się do najwyższej jakości prac. Firma Roboty Ziemne Szczucki wyposażona jest w nowoczesne maszyny budowlane z systemem 3D zapewniającym maksymalną wydajność i efektywność robót oraz zatrudnia doświadczonych operatorów maszyn i kierowców. Z takim zapleczem praca zawsze będzie sprawna, bezpieczna oraz zgodna ze sztuką budowlaną.

Poniżej przedstawiono trzy etapy robót ziemnych podczas inwestycji budowy domu.

Wycinka drzew i krzewów

Pierwszym etapem robót ziemnych jest wycinka drzew oraz krzewów. Bez zezwolenia można usunąć drzewa, które posiadają obwód pnia 100 cm (pomiar na wysokości 130 cm, dotyczy topoli, wierzb, kasztanowca, wszelkich odmian klonu, platanu i robinii) oraz 50 cm (mierzonym na wysokości 130 cm, pozostałe gatunki drzew).

Niwelacja terenu

Gdy wycinkę drzew oraz krzewów mamy za sobą przechodzimy do niwelacji terenu, czyli wyrównania powierzchni działki. Niwelacja terenu składa się z trzech części. Pierwsza to usunięcie humusu. Do tej pracy niezbędna jest koparko-ładowarka, która zbiera ziemię urodzajną i odkłada ją w wyznaczone miejsce. Humus znakomicie sprawdzi się przy ostatniej fazie prac, ponieważ służy uprawie roślin. W sytuacji gdy jest go za dużo lub nie ma miejsca do składowania na działce, należy go wywieźć. Drugim etapem jest wykonanie pomiarów przez geodetów. Gdy fachowcy zakończą swoją pracę można przejść do trzeciej, ostatniej części niwelacji terenu. Dochodzi bowiem do wyrównania terenu maszyną budowlaną. Ciężki sprzęt w obecnych czasach posiada system sterowania, który pozwala na precyzyjne wyrównanie terenu.

Wykop pod fundament

Ostatnim zadaniem podczas wykonywania robót ziemnych jest wykop pod fundament. Jest to najważniejsze zadanie, ponieważ ma absolutny wpływ na stabilność budynku. Prace muszą przebiegnąć bezproblemowo, gdyż niedopatrzenie takie jak na przykład przegłębienie wykopu wpłynie na efekt końcowy budowy. Ważną kwestią jest również praca w słoneczne dni, ponieważ deszcz może spowodować osunięcie się terenu. Do wykopu potrzebna jest koparka gąsienicowa.