Aby wszystkie zaplanowane prace budowlane mogły zostać wykonane zgodnie z ustalonym harmonogramem, to konieczne jest dysponowanie sprawnym sprzętem. Z tego powodu regularne przeprowadzanie przeglądów i bieżąca konserwacja maszyn jest aż tak istotna. Może się jednak zdarzyć, że podstawowe działania okażą się niewystarczające i konieczne będzie przeprowadzenie remontu generalnego naszych maszyn budowlanych. W ten sposób przedłużymy żywotność sprzętu i nie narazimy się na wystąpienie nieprzyjemnych niespodzianek.
Remontem kapitalnym określamy konieczność wymiany lub naprawy wszystkich wymagających tego części oraz podzespołów danej maszyny budowlanej. Przyjmuje się, że termin jest używany wówczas, gdy koszt przeprowadzanych prac remontowych przekracza połowę wartości samego pojazdu.
Generalny remont maszyn budowlanych to poważny krok, dlatego podejmuje się go tylko w przypadku, jeżeli sprzęt nie działa prawidłowo lub w ogóle nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Każdorazowo ustala się zakres niezbędnych działań, aby przywrócić maszynie jej pełną funkcjonalność, czyli taki stan techniczny, jakim cechowała się w chwili zakupu.
Chociaż przeprowadzenie prac naprawczych może być dość kosztowne (konieczny jest demontaż, dokładna diagnostyka, wymiana lub regeneracja poszczególnych części), to w wielu przypadkach jest to tańsze rozwiązanie niż zakup nowej maszyny.
Serwis maszyn budowlanych i drogowych przy okazji generalnego remontu powinien być oczywiście dostosowany do specyfiki danego urządzenia. W większości przypadków prace obejmują takie kroki, jak:
Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ częstotliwość przeprowadzania kapitalnych remontów zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście rodzaj danego sprzętu:
Maszyny różnią się stopniem skomplikowania i awaryjnością poszczególnych podzespołów oraz wymagają zastosowania odmiennych materiałów eksploatacyjnych. Nie mniej ważna jest też intensywność, z jaką korzysta się z maszyn budowlanych. Ogólne wytyczne dotyczące optymalnego czasu przeprowadzenia prac naprawczych i konserwatorskich można znaleźć w instrukcji techniczno-ruchowej dostarczanej przez producenta – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Bellator z Rudy Śląskiej, która zajmuje się serwisowaniem maszyn budowlanych oraz drogowych.
Oczywiście generalne remonty to nie wszystko. O odpowiedni stan techniczny maszyn należy dbać systematycznie, na bieżąco pozbywając się drobnych usterek oraz dokładnie czyszcząc cały pojazd. W pełni sprawne maszyny budowlane nie tylko usprawnią prowadzenie prac, ale zwiększą też poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu możliwe będzie zapobieganie niepożądanym zdarzeniom na placu budowy.
© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone
Home | O nas | Reklama | Polityka prywatności | Kontakt