© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wykopy – jaki sprzęt jest potrzebny?

Prace i roboty ziemne
 |  Redakcja  |  Budownictwo

Jaki sprzęt jest potrzebny do tego, aby wykonać wykop? Po jakie maszyny trzeba sięgnąć, gdy będziemy chcieli wykonać wgłębienie?

Po co wykonuje się wykopy?

Na początek warto ustalić, po co właściwie wykonuje się wykopy. W jakim celu prowadzone są tego typu prace? W zależności od rodzaju wykonywanych robót ziemnych wykorzystuje się różnego typu sprzęt. Bez wykopów nie da się rozpocząć żadnych prac budowlanych, więc można śmiało stwierdzić, że są koniecznością, gdy planowane są roboty na budowie.

Najczęściej wykopy są prowadzone po to, aby wykonać podziemne części budynków, innych obiektów budowlanych, jak również do posadowienia fundamentów. To jednak nie wszystko, ponieważ prowadzone są one również przy okazji wykonywania różnego typu instalacji, budowy dróg, czy innych systemów.

Jaki sprzęt wykorzystuje się do wykopów?

Przy wykopach sprawdzają się najlepiej koparki. Oczywiście to nie oznacza, że można sięgnąć po pierwszą napotkaną koparkę. Trzeba wiedzieć, że koparki dostępne są w wielu różnych rodzajach. Ich różnice nie polegają tylko na urozmaiceniu oferty, ale także na tym, że każda koparka sprawdza się w poszczególnych rodzajach wykopów. Tym samym, przy ich wykonywaniu należy dokładnie dobierać rodzaj maszyny, po który zamierzamy sięgnąć.

Do swojej dyspozycji mamy koparki przedsiębierne, podsiębierne, zbierakowe, jak również koparki chwytakowe. Po te pierwsze można sięgnąć, gdy trzeba wykonać prace na górnej krawędzi wykopu. Świetnie sprawdzają się przy rozkopach pod budowle, czy doły liniowe w miejscach o niewielkiej powierzchni oraz tam, gdzie nie można wprowadzić koparki na dno wykopu.

Koparki przedsiębierne wykorzystać można przy wykonywaniu wykopów o dużych objętościach, w tym również przy pracy na samym jego dnie. Jeśli prace prowadzone są na terenie mocno nawodnionym, to do rozkopu potrzebna będzie koparka chwytakowa. Z jej pomocą z łatwością można wydobywać grunt z wody, pogłębić kanały, czy nawet koryto rzeki. Co ciekawe, koparka chwytakowa sprawdza się przy wykonywaniu głębokich wykopów i to o niewielkiej średnicy, więc na pewno warto po nią sięgnąć, gdy trzeba wykonać otwory studzienne, czy flary mostów.

Jeśli trzeba będzie wykonać głębokie wykopy na gruntach piaszczystych, czy na podmokłych, to warto do tego celu wykorzystać koparkę zbierakową. To właśnie ona najlepiej sprawdza się przy budowie rowów melioracyjnych, wykonywania wałów rzecznych, czy kanałów żeglugowych.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą STAKOPBUD - wykopy Kraków.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry