© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy fotowoltaika dla firm się opłaca?

Fotowoltaika dla firm
 |  Redakcja  |  Budownictwo

Podwyżki prądu są dotkliwe nie tylko właścicieli gospodarstw domowych, ale także przedsiębiorców. Aby temu zapobiec można wykorzystać całkowicie darmową energię ze słońca, nie produkując CO2. Dzięki fotowoltaice zarówno domy jak i firmy mogą znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd i cieszyć się niezależnością energetyczną a także zadbać o środowisko i cieszyć się dobrym wizerunkiem.

Nowelizacja ustawy OZE i fotowoltaika dla firm

Odkąd wprowadzono w Polsce nowelizację ustawy OZE i wprowadzono Pakiet Prosumencki, przedsiębiorcy (dotychczas jedynie osoby fizyczne) zyskali możliwość inwestowania w fotowoltaikę i wykorzystywania jej na własne potrzeby. Firmy mogą wykorzystać energię z własnej instalacji (do mocy 50 kW) na własne potrzeby lub sprzedawać wyprodukowane nadwyżki prądu sieci energetycznej. Fotowoltaika dla firm umożliwia przedsiębiorcom łączyć możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd i wzbogacenia się sprzedawanymi nadwyżkami energii. 

Darmowa energia ze słońca - niezależność energetyczna

Dość powszechnym zjawiskiem jest nakładanie przedsiębiorcom ograniczeń w zakresie poboru energii. Dzieje się tak podczas przeciążenia sieci energetycznej (np. latem). Firma, która posiada własną instalację fotowoltaiczną nie będzie musiała obawiać się nagłej przerwy w dostawie prądu lub jego niedoboru. Sama produkuje energię, którą zużywa, a dzięki instalacji off-grid jest możliwość magazynowania wyprodukowanej energii w specjalnym akumulatorze. Firmy mogą także korzystać z systemu opustów i magazynować nadwyżki wyprodukowanej energii w sieci (on-grid) i odbierać ją w okresach niższej produkcji.

fotowoltaika sunergo

Nadwyżki energii elektrycznej

Instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana na gruncie lub dachu danego przedsiębiorstwa, po czym zakładany jest licznik dwukierunkowy i instalacja podłączana jest do sieci. Dzięki temu jesteśmy w stanie monitorować ilość produkowanej przez instalację energii a także zliczyć ilość prądu pobieranego z sieci energetycznej. Według ustawy zakład energetyczny odkupuje wyprodukowane przez przedsiębiorstwo nadwyżki energetyczne.

Leasing - korzystne rozwiązanie dla firm

Bardzo korzystnym rozwiązaniem dla firm w kwestii sfinansowania własnej słonecznej elektrowni jest leasing. Koszt tego przedsięwzięcia nie jest ogromny, ponieważ w skali roku jest to tylko kilka procent i nie musimy angażować własnych środków. Leasing będzie spłacał się sam, ponieważ zaoszczędzimy dzięki własnej produkcji energii. Leasing można wpisać w koszty działalności firmy, co prowadzi do zmniejszenia kosztów podatkowych.

Możliwość zaoszczędzenia zależy od wielkości instalacji i dobrania jej wielkości i rodzaju pod zapotrzebowanie energetyczne danego przedsiębiorstwa. Firma fotowoltaiczna SunErgo w swojej ofercie dla firm wykonuje profesjonalny projekt, montaż i serwis instalacji fotowoltaicznej - https://sunergo.pl/

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry