Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Blacha perforowana i kraty pomostowe. Wykorzystanie w budownictwie przemysłowym

Blachy perforowane
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Blacha perforowana i kraty pomostowe to technologie, które cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów i architektów. Duży wpływ na to ma ich funkcjonalność, chociaż w wielu przypadkach równie istotny okazuje się wygląd.

Blachy perforowane to jeden z najchętniej wykorzystywanych przez współczesną architekturę materiałów. Jest stosowana zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Coraz częściej sięgają po nią też prywatni inwestorzy. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu. Blacha perforowana wyróżnia się ciekawym wyglądem i dobrze łączy z nowoczesnymi, wielkomiejskimi projektami. Jest przy tym bardzo funkcjonalna – wytrzymała i antypoślizgowa.

Podobne właściwości mają kraty pomostowe, które we współczesnym budownictwie są często stosowane jako nawierzchnia różnego rodzaju traktów – mostów i pomostów, kładek, stopni schodów, galerii czy tarasów. Za ich użyciem przemawia niska masa, duża wytrzymałość i sztywność oraz stosunkowo niskie koszty. Podobnie jak blacha perforowana, świetnie komponują się też z najnowszymi trendami architektonicznymi. Co jednak o obu rozwiązaniach powinien wiedzieć inwestor planujący ich wykorzystanie? Jakie ich rodzaje znajdziemy na rynku?

Blacha perforowana w architekturze. Czym jest? Jak się ją wykorzystuje?

Blacha perforowana to, ogólnie rzecz biorąc, arkusz blachy o powierzchni pokrytej dużą ilością otworów (perforacji). Te mogą mieć różny rozmiar i kształt. W ofercie firmy Loch Andrzej Loch znajdziemy między innymi blachy:

  • o oczkach okrągłych;

  • o oczkach kwadratowych i prostokątnych;

  • o oczkach owalnych i wydłużonych;

  • o oczkach sześciokątnych;

  • o oczkach miseczkowych;

  • o oczkach typu „jodełka”;

  • o oczkach typu „koniczyna”.

Duża różnorodność blach perforowanych (zarówno, jeśli chodzi o rodzaje oczek, jak i ich układ oraz formaty) sprawia, że są one wykorzystywane przez architektów na różne sposoby. Mogą służyć między innymi jako ogrodzenia, elementy elewacji, nawierzchnia ciągów komunikacyjnych (w czym pomaga ich antypoślizgowy charakter) oraz fragmenty balustrad.

Chociaż z powodzeniem mogą być użyte przy realizacji indywidualnych inwestycji, to szczególnie często spotkać można je w obiektach przemysłowych i publicznych. To przede wszystkim wynik ich solidności. Właściwie zabezpieczone (na przykład poprzez galwanizację lub malowanie proszkowe) są odporne na czynniki atmosferyczne, a użycie do ich produkcji odpowiedniej stali gwarantuje wytrzymałość na działania wandali czy duże obciążenia.

Kraty pomostowe w nowoczesnym budownictwie. Specyfika i przykłady użycia

Kraty pomostowe mają podobne zastosowanie i w pewnym stopniu przypominają wizualnie blachy perforowane. Powstają z płaskowników, a stabilność i wytrzymałość gotowego produktu gwarantuje odpowiednia technologia łączenia, wykorzystująca pręty lub płaskowniki o innym rozmiarze.

Podstawowe zastosowanie krat pomostowych to ciągi komunikacyjne. W tej roli sprawdzają się wyjątkowo dobrze dzięki lekkości, przystępnej cenie oraz gwarantującej wytrzymałość całej konstrukcji sztywności. Budowa krat sprawia, że eksploatacja wykonanych z nich ciągów jest bezpieczna i wygodna. Na ich powierzchni nie gromadzą się opady, co w połączeniu z ich charakterystyczną strukturą gwarantuje dużą przyczepność. Wytrzymałość na obciążenia czyni z nich zaś doskonały materiał dla budownictwa przemysłowego, do wykorzystania między innymi w rampach magazynowych, platformach serwisowych czy przejściach między poszczególnymi częściami instalacji.

Nie bez znaczenia są też walory wizualne kratek pomostowych. Ich minimalistyczny i nowoczesny, przywodzący na myśl architekturę przemysłową, wygląd zachęca inwestorów szukających sposobów na wykończenie budynków utrzymanych w industrialnym lub loftowym stylu.