Chcemy zainwestować w instalację fotowoltaiczną i oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną? Chcemy zacząć ją produkować, a jednocześnie chronić środowisko naturalne? Jeśli mamy takie plany, powinniśmy zacząć działać, ustalając najważniejsze kroki. Opiszmy je po kolei!
Dobre plany powinny mieć szansę na realizację. Jednak nawet najlepszy może spalić na panewce, jeśli jest źle przeprowadzony. Nawet najsprawniej przygotowany teoretycznie, musi zostać zweryfikowany w rzeczywistości. Tak dokładnie należy działać, kiedy mamy w planach zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu bądź gruncie.
Najważniejsze kroki, które powinniśmy podjąć to określenie zużycia energii w gospodarstwie domowym, ustalenie miejsca montażu, zbadanie zacienienia, i mając tę wiedzę, przygotować środki na inwestycję, dowiadując się o możliwych do uzyskania dotacjach. Dopiero po wykonaniu tych czynności skontaktujmy się w wykonawcą. Opiszmy wszystkie działania po kolei!
Zużycie energii w gospodarstwie domowym - określmy to!
To pierwszy krok, by zacząć wdrażać plan instalacji fotowoltaiki. Żeby w ogóle myśleć o tej inwestycji, musimy koniecznie przekonać się, ile zużywamy energii w gospodarstwie domowym. Jak to zrobić? Nie ma tu wielkiej filozofii - musimy po prostu zebrać rachunki z ostatniego rocznego okresu. Na tej podstawie dobierzemy wielkość instalacji fotowoltaicznej. Tyle wystarczy, nic na tym etapie już nie musimy zrobić, możemy przejść do kolejnego.
Miejsce montażu - jakie jest najlepsze dla fotowoltaiki?
Najczęściej są spotykane na dachach, ale czasem montuje się je też na gruncie. Każdy przypadek jest inny, więc nim zaczną produkować energię elektryczną, powinniśmy wybrać dla nich najbardziej odpowiednie miejsce. W pierwszej kolejności spójrzmy na dach domu, ale też oceńmy położenie budynków gospodarczych czy niezagospodarowanych fragmentów działki. Oceńmy, jaka jest dostępna powierzchnia montażowa i orientacja - zdecydowanie najlepsza jest południowa, bo zapewnia największą ekspozycję na promienie słoneczne.
Wykluczona jest orientacja północna. Zachodnia i wschodnia nie jest idealna, ale nie wyklucza montażu. Równie istotna jest ilość zamontowanych modułów na powierzchni dachu czy gruntu, gdyż w ogromnej mierze to od niej zależy, jaka będzie moc instalacji. Jej powierzchnia średnio wynosi od 20 do 35 m2.
A co z zacienieniem? Jaki ma wpływ na wydajność paneli?
Wybór miejsca to jednak nie koniec tego procesu, bo musimy określić, w jakim stopniu jest ono zacienione przez różne obiekty. Najlepiej jak nic go nie przysłania, lecz w praktyce mogą przeszkadzać drzewa, kominy czy inne budynki. Pamiętajmy, że nie może ono być zbyt duże, gdyż każde trwałe zacienienie skutkuje mniejszymi zyskami z instalacji. Jeśli stwierdzimy, że cień zbyt mocno i długo dominuje w wybranym przez nas miejscu, lepiej poszukajmy innej powierzchni, na której zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.
Ile to kosztuje?
Chociaż korzyści z własnej minielektrowni fotowoltaicznej są ogromne, bo zyskujemy darmową energię, to jej początkowy koszt może odstraszyć nawet największego zapaleńca. Trzeba przyznać uczciwe, że jest dość wysoki, lecz oczywiście nie zawsze taki sam, bo cena zależy głównie od ilości modułów i rodzaju konstrukcji montażowej. Średnio trzeba zapłacić od 20 do 35 tysięcy złotych, ale dobra wiadomość jest taka, że istnieją różne dofinansowania, które mogą nam znacząco zmniejszyć ten koszt inwestycji. Warto sprawdzić wszystkie dostępne możliwości - dotacje krajowe i lokalne.
Wybór firmy - na co zwrócić uwagę?
Wszystkie te informacje przekażmy firmie wykonawczej, która na tej podstawie przygotuje ofertę. Oczywiście, żeby zweryfikować, czy mamy do czynienia z godnym zaufania, profesjonalnym podmiotem, oceńmy kluczowe kwestie. Do tej grupy zaliczamy doświadczenie firmy potwierdzone referencjami, zakres świadczonych przez nią usług i zapewnione przez nią okresy gwarancyjne. Równie istotne są parametry techniczne - komponenty, jakich używa do budowy instalacji. Polecamy sprawdzonego wykonawcę - JB Energia.
Podsumowując, przed montażem musimy wykonać kilka niezbędnych kroków, aby instalacja fotowoltaiczna rzeczywiście maksymalnie spełniała swoje zdanie!