Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Od czego zależy koszt budowy nowoczesnej hali magazynowej?

koszt budowy hali magazynowej
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Obecnie inwestorzy najczęściej decydują się na budowę lekkich hal stalowych magazynowych. Czy ich budowa jest droga i od czego zależy końcowy koszt?

Nowoczesne hale magazynowe to hale stalowe o lekkiej obudowie i konstrukcji. Do budowy hal firma Ocmer wykorzystuje nowoczesną technologię REMCO. System ten charakteryzuje się lekką konstrukcją hal i dużymi rozpiętościami bez słupów pośrednich (do 80 m). Tego typu hale można aranżować na wiele sposobów.

Od czego zależy koszt budowy hali magazynowej?

Porównując ceny, należy zwracać szczególną uwagę na zakres oferty. Niektórzy producenci hal bowiem podają niepełny kosztorys, a przecież takie ukryte koszty inwestor i tak będzie musiał finalnie ponieść.

Koszt budowy hali magazynowej zależy od kilku istotnych elementów, tj.: powierzchni hali, przeznaczenia – czy to zwykły magazyn, czy hala wysokiego składowania, wysokości hali i liczby słupów wewnętrznych, rodzaju konstrukcji, rodzaju ocieplenia lub jego braku, liczby bram i doków, rodzaju zabezpieczeń przeciwpożarowych, liczby doświetleń bocznych i dachowych, rodzaju obudowy hali, rodzaju posadzki, wielkości powierzchni dodatkowych (biurowych i socjalnych), zamontowania dodatkowego wyposażenia (np. suwnic i innych instalacji specjalnych) oraz kosztów robót ziemnych.

W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, które mogą mieć wpływ na cenę końcową najczęściej podpisuje się nową umowę lub aneks, gdyż wszelkie zmiany zakresu robót lub dodatkowe projekty wymagają zmiany umowy. Na wszelkie zmiany zarówno inwestor, jak i wykonawca mają realny wpływ.

Jaki jest koszt budowy hali magazynowej?

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest postawienie stalowej hali magazynowej, a nie tradycyjnie murowanej. Koszt tego typu inwestycji jest oczywiście uzależniony od typu konstrukcji, wielkości obiektu i wykończenia oraz użytych materiałów. Przyjmuje się, że metr kwadratowy stalowej hali nieocieplanej to koszt rzędu 300-600 zł netto, natomiast ocieplonej od 600 do 1000 zł netto.

Jedną z firm budującą nowoczesne hale stalowe magazynowe jest Ocmer sp. z o.o. Świadczy usługi zarówno w zakresie projektowania, jak i generalnego wykonawstwa hal stalowych wysokiego składowania. To, co wyróżnia ją na tle innych firm z branży to wykorzystywanie technologii REMCO wyznaczającej współczesne standardy. Więcej na temat budowy nowoczesnych hal magazynowych i rozwiązań technologicznych stosowanych przez firmę Ocmer można przeczytać na stronie: https://www.ocmer.com.pl/hale/nowoczesnosc-rozwiazan-technologicznych.