Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje hal stalowych

hale stalowe
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Wykorzystanie stali w budownictwie umożliwia nam na szybką realizację przeróżnych inwestycji, a to zaleta ze względów ekonomicznych. W budownictwie stalowym w Europie wciąż obserwuje się stały postęp. Dzięki wykorzystaniu elementów dobrej jakości i atestowanych połączeń śrubowych nie trzeba używać połączeń spawanych, a to pozwala na tworzenie naprawdę estetycznych konstrukcji – na przykład hal o różnym przeznaczeniu.

Rodzaje hal ze względu na przeznaczenie

Ze względu na przeznaczenie rozróżniamy hale przemysłowe, obsługowe i hale użyteczności publicznej. Hale przemysłowe, które stanowią najliczniejszą grupę hal o konstrukcji stalowej, to obiekty produkcyjne i magazynowe.

Dzięki wykorzystaniu konstrukcji stalowych do ich budowy możemy łatwo spełniać zróżnicowane wymagania technologiczne. Podobnie jest z halami obsługowymi, takimi jak hangary, czy stacje obsługi pojazdów. Hale przemysłowe i obsługowe to zazwyczaj obiekty o nieskomplikowanym kształcie konstrukcji – projektantom zależy przede wszystkim na tym, by były to hale funkcjonalne. Nieco trudniej jest z budynkami użyteczności publicznej, takimi jak hale widowiskowe, sportowe, czy wystawowe. To często imponujące bryły, obiekty, które nie tylko mają służyć ludziom – to wizytówki dużych miast, które muszą być nowoczesne, a jednocześnie powinny doskonale wkomponowywać się w istniejącą już zabudowę.

Podział hal stalowych ze względu na typ konstrukcji

Podziału hal stalowych ze względu na typ konstrukcji możemy dokonać na wiele sposobów, ponieważ jest to zagadnienie bardzo szerokie, jak mówi nam przedstawiciel firmy Profix z Krakowa. Możemy mówić o konfiguracjach konstrukcji, które zapewniają wolną przestrzeń i wówczas mówimy o sztywnych konstrukcjach ramowych, konstrukcjach typu belka-słup z przegubową ramą, dachach podwieszanych i dachach łukowych. Inny podział to podział ze względu na kształt dachu: dach płaski, dach jednospadowy, dach dwuspadowy. Hale stalowe możemy dzielić też na obiekty jednonawowe i wielonawowe. Najczęściej wykorzystywany typ to hala jednonawowa z dachem dwuspadowym, w której ściany zewnętrzne są ścianami nośnymi. Główne konstrukcje hal stalowych najczęściej wykonywane są w układzie słupowo-kratowym lub układzie słupowo-ryglowym, natomiast konstrukcja drugorzędna to płatwie dachowe, rygle ścienne i pośrednie słupki, które służą montażowi obudowy ścian. O konstrukcjach hal stalowych każdego roku powstaje mnóstwo naukowych publikacji, jednak nie sposób stworzyć takiej, która ujęłaby temat w całości. Każda konstrukcja musi być analizowana indywidualnie, by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie konstrukcyjne.