Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego warto zdecydować się na sterowanie ogrzewaniem podłogowym?

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Ogrzewanie podłogowe to bardzo dobra alternatywa dla ogrzewania z użyciem grzejników ściennych. Dzięki dodatkowej opcji jak sterowanie ogrzewaniem podłogowym korzystanie z instalacji grzewczej może stać się nie tylko wygodniejsze, ale także bardziej oszczędne.

Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Pod pojęciem ogrzewania podłogowego znajduje się system, który polega na zastosowaniu elementów grzewczych umieszczanych w podłożu – pod panelami podłogowymi, kafelkami czy wykładziną.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego:

  • ogrzewanie wodne – na bazie rurek wypełnionych ciepłą wodą, współpracuje z kotłem na paliwo stałe, kotłem gazowym lub innym źródłem ciepła

  • ogrzewanie elektryczne – wykorzystuje zasilane prądem elektrycznym maty umieszczane pod podłogą, nie wymaga stosowania kotła

Ogrzewanie podłogowe jest efektywne, estetyczne i wygodne. Elementy grzejne umieszczone pod podłogą nie są widoczne w pomieszczeniu, nie wzbijają dużej ilości kurzu, a także równomiernie ogrzewają pomieszczenie.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – jak może się odbywać?

W podstawowym wariancie sterowanie ogrzewaniem podłogowym nie jest stosowane. Tak budowano starszej generacji instalacje wodne, w których ciepłota zależała od ilości paliwa w kotle. Obecnie jednak wraz z instalacją ogrzewania podłogowego coraz częściej stosuje się nowoczesne systemy sterowania, także z wykorzystaniem automatyki. Do wyboru jest szeroka gama systemów, między innymi sterowanie ręczne za pomocą specjalnych paneli sterowania montowanych na ścianie, sterowanie z wykorzystaniem aplikacji mobilnych. Automatyka może wykorzystywać także czujniki temperatury oraz czujniki pogodowe, aby system samodzielnie sterował pracą instalacji grzewczej i dzięki temu temperatura w pomieszczeniach będzie utrzymywać się na komfortowym poziomie bez potrzeby ręcznego sterowania.

Dlaczego warto wdrożyć sterowanie ogrzewaniem podłogowym?

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym ma wiele zalet, dlatego przy wykonaniu instalacji grzewczej tego typu warto się na nie zdecydować. Warto wskazać na komfort, ponieważ sterowanie ogrzewaniem podłogowym, zwłaszcza to zautomatyzowane, powoduje, że korzystanie z ciepła staje się wygodniejsze. Także opcja sterowania zmniejsza koszty związane z ogrzewaniem – nie dochodzi do sytuacji, gdy układ grzewczy pracuje zbyt intensywnie, gdy nie jest to konieczne. Dodatkowo sterowanie ogrzewaniem podłogowym wcale nie jest związane z bardzo wysokimi wydatkami – zakupienie i zamontowanie systemu jest zatem opłacalną inwestycją.