Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zastosowanie styropianu w budownictwie

styropiany pasywne
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Styropianowe płyty znają także osoby zupełnie nie związane z budownictwem.  Styropian stosowany jest już kilkadziesiąt lat, co nie oznacza, że ciągle jest to ten sam materiał. Obecnie na rynku funkcjonują różne rodzaje styropianu. Chociaż główną ich funkcją jest termoizolacja to można podzielić je na różne odmiany. Innymi ociepla się fasadę budynku, innymi dach czy fundamenty.

Istnieją również styropiany akustyczne, które odpowiadają za pochłanianie niepożądanych dźwięków a także styropiany pasywne, które są szczególnie skuteczne w zatrzymywaniu ciepła i mają zastosowanie przy budowie obiektów energooszczędnych. Na temat styropianu istnieje wiele niepotwierdzonych mitów, które zupełnie mijają się z prawdą. Styropian jest materiałem trwałym odpornym na warunki atmosferyczne, bezpiecznym i stosunkowo niedrogim.  Posiada najlepsze właściwości termoizolacyjne, a szczególnie skutecznie powstrzymują ubytek ciepła styropiany pasywne.

Kto jest producentem styropianów pasywnych?

Jednym z największych, polskich producentów styropianu jest firma Styropmin. Na rynku dziłaa nieprzerwanie ponad 25 lat. W tym czasie wyprodukowała już ponad 20 milionów metrów sześciennych różnych styropianów, a jej produkty można znaleźć w hurtowniach budowlanych w całej Polsce, w niektórych krajach europejskich a także na stronie styropmin.pl. W swojej ofercie posiada styropiany pasywne, stryropiany fasadowe, styropiany podkładowe, styropiany specjalne oraz XPS Prime. Na stronie styropmin.pl można znaleźć 3 rodzaje styropianów pasywnych różniących się od siebie współczynnikiem przewodzenia ciepła od 0,030 poprzez 0,033.

Budynki, w których wykorzystano styropiany pasywne są nie tylko tańsze w eksploatacji, ale mogą być dofinansowane w ramach różnych programów związany z ochroną środowiska naturalnego. Styropiany pasywne firmy styropmin.pl spełniają wszelkie niezbędne normy w ramach przepisów polskich i Unii Europejskiej.

Gdzie wykorzystuje się styropiany pasywne?

Styropiany pasywne są niezbędnym materiałem przy budowie tak zwanych domów pasywnych. Domy pasywne to krok do przodu w porównaniu z domami energooszczędnymi. Zużywają nie tylko mało energii, ale zapobiegają odpływowi ciepła z budynku. Styropiany pasywne posiadają dodatek grafitu (przez co mają charakterystyczny szary kolor), który poprawia właściwości termoizolacyjne ścian i sprawia, że do nagrzewa się znacznie szybciej pod wpływem promieni słonecznych i znacznie wolniej traci ciepło. Styropiany pasywne mogą być wykorzystywane praktycznie w izolocji wszystkich elementów budynku od ścian zewnętrznych poprzez działowe, balkony, loggie, podłogi i dachy.