© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Maszyny budowlane – wynajem, leasing, czy zakup?

Wynajem maszyn budowlanych
 |  Redakcja  |  Budownictwo

Przedsiębiorcy zastanawiają się czasami nad tym, czy lepiej jest zdecydować się na wynajem, leasing, czy też zakup maszyn budowlanych. Okazuje się, że każda z tych opcji może być dobrym rozwiązaniem, jednak wiele zależy od sytuacji przedsiębiorstwa.

Wynajem maszyn budowlanych – najtańsze rozwiązanie

Maszyny budowlane takie jak mini żurawie, podnośniki przemysłowe, podnośniki do szyb, to urządzenia, które mogą być przydatne w trakcie wielu prac budowlanych i rozbiórkowych. Wynajem jest zdecydowanie najbardziej ekonomicznym i najtańszym rozwiązaniem, jednak sprawdzi się tylko w sytuacji, gdy dana maszyna budowlana jest używana od czasu do czasu, na przykład sezonowo. W takim wypadku rzeczywiście zakup sprzętu może być zbyt drogi i nieopłacalny. Warto także zaznaczyć, że wynajem ma dodatkowe zalety. Przede wszystkim przedsiębiorca nie musi martwić się o naprawy oraz konserwację i serwisowanie sprzętu. Dodatkowo nie występują także trudności z otrzymaniem kredytu lub pożyczki, a firma nie traci płynności finansowej. Warto także zaznaczyć, że przedsiębiorstwo może rozszerzyć swoją działalność, na przykład wypożyczając dodatkowy sprzęt. Maszyny budowlane można znaleźć na przykład w firmie Uplifter

Leasing – dobra opcja dla wielu firm

Innym ciekawym rozwiązaniem jest leasing, który świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy firma nie ma własnych środków finansowych. Zdecydowaną zaletą jest także kwestia podatkowa, ponieważ możliwe jest odliczenie co miesiąc pewnej kwoty, która obniża koszty uzyskania przychodu. W ten sposób zmniejszają się obciążenia podatkowe, a firma może sporo zyskać. Leasing nie zamraża dodatkowo kapitału firmy, a sprzęt budowlany po pewnym czasie można wykupić. W ten sposób przedsiębiorstwo ma szansę na nieustanny rozwój przy stosunkowo niewysokich kosztach. 

Zakup maszyn – korzystne w niektórych wypadkach 

Zakup maszyn budowlanych jest zdecydowanie najdroższą i najmniej ekonomiczną opcją. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie może być opłacalne w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo potrzebuje danego sprzętu budowlanego przez cały czas. W przypadku, gdy maszyna jest stale wykorzystywana, dobrze zdecydować się na zakup porządnego, markowego sprzętu wysokiej jakości. Warto także dodać, że w niektórych okresach firmy budowlane mogą mieć nadwyżki finansowe i w takiej sytuacji można podjąć decyzję o zakupie dobrego sprzętu. Jest to także korzystne z podatkowego punktu widzenia. Czasami zdarzają się także świetne okazje lub promocje i wtedy warto z nich skorzystać. Na koniec należy zaznaczyć, że zakup używanych maszyn budowlanych nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nigdy nie ma pewności co do historii danego sprzętu, a dodatkowo szacuje się, że około ¼ maszyn budowlanych pochodzi z kradzieży. Właśnie dlatego w sytuacji, gdy nie można pozwolić sobie na zakup nowego sprzętu, lepiej wybrać wynajem lub leasing.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry