© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Budownictwo
  • Jak wybrać pokrycie dachu biorąc pod uwagę jego nachylenie?

Jak wybrać pokrycie dachu biorąc pod uwagę jego nachylenie?

pokrycie dachu
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Wybór pokrycia dachowego to coś znacznie bardziej skomplikowanego, a także ważniejszego, niż tylko skupienie się na aspekcie estetycznym. Ten oczywiście jest też bardzo istotny, jednak dach musi przede wszystkim spełniać swoją funkcję - chronić dom przed warunkami atmosferycznymi i dobrze utrzymywać ciepło. A by to się stało pokrycie dachowe musi być idealnie dopasowane do nachylenia dachu.

Różne pokrycia dachu nadają się na różne kąty nachylania jego połaci. Więc fakt, że nie każde pokrycie będzie odpowiednie dla konkretnego dachu należy odnotować na jak najwcześniejszym etapie projektowania domu. 

Dla przykładu podać należy kilka najbardziej popularnych pokryć dachowych i typów dachów, gdzie mogą one zostać wykorzystane.

Blachodachówki i płyty faliste

Blachodachówki i płyty faliste można kłaść na dachach, których nachylenie jest większe niż 10-14°, ale nie bardziej niż 90°. Oznacza to dachy o spadzistej i bardzo spadzistej konstrukcji, jeśli natomiast chce wybrać się dach bardziej płaski, należy pomyśleć również o sztywnym poszyciu z izolacją z papy. 

Dachówki ceramiczne i cementowe

Trochę niższy zakres posiadają dachówki ceramiczne i cementowe, które kładzie się na dachach o nachyleniu 10 - 60°. Trzeba jednak wziąć pod uwagę pewne obostrzenia, bowiem przy dachach o nachyleniu mniejszym niż 20° konieczne jest zbudowanie na więźbie sztywnego poszycia, zaizolowanego papą lub membraną, natomiast przy kącie większym niż 60° potrzebne jest mechaniczne przymocowanie każdej dachówki do podkonstrukcji. Dodatkowo warto wspomnieć, że przy większych nachyleniach (od 35°) często kładzie się dwie warstwy dachówek. 

Płaska blacha

Przy płaskich dachach bardzo często wybiera się pokrycie z płaskiej blachy, ponieważ jej minimalny kąt nachylenia wynosi tylko 3°. Może być ona jednak także wykorzystywana przy dachach spadzistych, ponieważ maksymalny kąt nachylenia, gdzie może być wykorzystywana to 90°. Jednak przy dachach od 3 do 15° koniecznie trzeba pamiętać, by łączenie arkuszy blachy wykonać na podwójny rąbek, a nie na pojedynczy, który wykorzystuje się w pozostałych wypadkach.

Gonty bitumiczne

Gonty bitumiczne świetnie sprawdzą się na dachach o nachyleniu od 12 do 90°, koniecznie jednak trzeba pamiętać, że przy nachyleniu do 18° należy zastosować dodatkową warstwę podkładową. Niektórzy producenci zaznaczają, że gonty bitumiczne można kłaść przy nachyleniu do 70°, ponieważ przy takim kącie mocowanie gontów może być mniej stabilne. 

Papa

Gdy mamy do czynienia z płaskim lub niemal płaskim dachem, zwykle stosuje się papę, która wykorzystywana jest przy nachyleniu od 3 do 17°. Układa się ją jedno lub dwuwarstwowo na deskowaniu. 

Zalecane wartości nachylenia połaci dachowych dla poszczególnych materiałów reguluje polska norma PN-89/B-02361, nie uwzględnia ona jednak najnowszych materiałów pokryciowych, chcąc więc je wykorzystać, koniecznie należy kierować się wytycznymi producenta.

Autor: Sklep dekarski Dekarze.pl

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry