© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje i zastosowanie wentylatorów dachowych

Wentylatory dachowe
 |  Redakcja  |  Budownictwo

Wentylatory dachowe stosowane są najczęściej elementem wspomagającym wentylację naturalną w pomieszczeniach i budynkach, które wymagają mocniejszej wentylacji.

 Wentylatory dachowe stanowią jedną z części wentylacji mechanicznej, ponadto działają również jako wentylacja oddymiająca. Najczęściej tego typu rozwiązania stosowane są w restauracjach, halach produkcyjnych i większych obiektach użyteczności publicznej. Dobierając odpowiedni wentylator dachowy należy uwzględnić zapotrzebowanie danego budynku, a także projekt ogólny jego wentylacji. Mnogość dostępnych na rynku wentylatorów dachowych pozwala na swobodny dobór urządzeń, odpowiadających potrzebom niemal każdego projektu.

Do czego stosowane są wentylatory dachowe ?

Wentylatory dachowe, podobnie jak inne rodzaje wentylatorów stosowane są najogólniej mówiąc do wentylacji obiektów oraz pomieszczeń. Zapewniają im skuteczną i wydajną wymianę powietrza, gwarantując odpowiednie jego parametry, które są konieczne zwłaszcza w przypadku budynków użyteczności publicznej. Czasami wentylatory dachowe stosowane są jako wsparcie wentylacji grawitacyjnej, uruchamiają się wtedy, kiedy naturalny ciąg wentylacyjny jest zbyt słaby, aby efektywnie wymienić powietrze w budynku. Aby zainstalować wentylator dachowy do systemu wentylacji budynku nie jest konieczne wydzielanie osobnego pomieszczenia gdzie urządzenia zostaną zamontowane. Najczęściej nie ma potrzeby również budowy czerpni oraz wyrzutni powietrza, a także kanałów instalacyjnych. Co więcej, konserwacja nie jest ani pracochłonna, ani kosztowna.

Na co zwrócić uwagę wybierając wentylator dachowy

Dobierając odpowiedni wentylator do projektu instalacji wentylacyjnej w danym budynku, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które będą decydowały o jego efektywności i funkcjonalności. W ofercie producentów wentylatorów dachowych znajdziemy wentylatory promieniowe, bębnowe oraz osiowe. W zależności od potrzeb pomieszczenia, każdy z wentylatorów będzie posiadał inne parametry, będące wynikiem innej budowy. Inną ważną kwestią podczas wyboru wentylatora dachowego jest materiał, z jakiego jest on wykonany. Dostępne są wentylatory z tworzyw sztucznych, z blachy miedzianej czy też z malowanej blachy konstrukcyjnej, kwasoodpornej i aluminiowej. Tutaj podobnie jak w przypadku mechanizmu wentylatora trzeba wziąć pod uwagę jego przeznaczenie.

Istotne parametry wentylatorów dachowych

Niektóre budynki i ich przeznaczenie obligują do zastosowania szczególnego rodzaju osprzętu w tym również wentylatorów dachowych. Dla przykładu, jeżeli powietrze, które wentylator ma wyciągać będzie miało wysoką temperaturę, powyżej 100, a nawet do 200 stopni, konieczne jest zastosowanie wentylatorów posiadających własne chłodzenie silnika, a także o budowie przystosowanej do pracy w wysokich temperaturach. Ponadto, warto wziąć pod uwagę moc silnika wentylatora i pobór prądu, a także głośność pracy silnika.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry