Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogi
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Czy większy komfort zawsze musi oznaczać znacząco wyższe wydatki? Obecnie nie trzeba już chyba nikogo przekonywać o fenomenalnych właściwościach ogrzewania podłogowego i o jego znaczącym wpływie na wygodę mieszkańców.

Pojawia się jednak pytanie o całkowity koszt ogrzewania podłogowego, zarówno na etapie montażu, jak i późniejszej eksploatacji. Analiza finansowa inwestycji umożliwia podjęcie właściwej decyzji, której następstwa będą odczuwalne w długiej perspektywie czasowej

Ogrzewanie podłogi.

Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie problematyki kosztów ogrzewania podłogowego. W skład wyceny końcowej wchodzi bowiem kilka czynników, które ostatecznie składają się na finalny koszt w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy. Porównamy dwa popularne sposoby na ogrzewanie podłogi- wodne i elektryczne. Prześledzimy zalety poszczególnych rozwiązań, uwzględniając dynamikę potrzeb użytkowników i różne metody implementacji systemu w zależności od lokalu. Spojrzymy na koszt ogrzewania podłogowego w długim okresie, odpowiadając na pytanie o ekonomiczne uzasadnienie tej technologii. Zapraszamy do lektury.

Jak się oblicza koszt ogrzewania podłogowego?

Koszt ogrzewania podłogowego powinien być szacowany w odniesieniu do powierzchni, a docelowa kwota podawana w przeliczeniu na jeden m2. Kształtuje się on jako suma płatności za materiały budowlane, do których należą m.in. rury, zawory, sterowniki oraz styropian do izolacji. Nie sposób jednak podać tu konkretnych kwot, gdyż najpierw należy dokonać rozróżnienia na dwa rodzaje systemu ogrzewania podłogi- ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne.

Ogrzewanie podłogi wodne

Najczęściej występująca wycena  wodnego ogrzewania podłogowego oscyluje wokół kwoty 120-150 zł za m2. W jej skład wchodzi zakup materiałów (styropian, folia, rury wodne, pompy, zawory, sterowniki) oraz stawka za usługę ustalana przez ekipę montażową. Podana kwota jej jedynie wartością orientacyjną. Należy pamiętać, iż podlega ona wielu fluktuacjom spowodowanych jakością wybranych przez klienta podzespołów oraz specyficznymi warunkami danej nieruchomości.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Elektryczne ogrzewanie podłogi jest znacznie wygodniejsze na etapie montażu, generując zdecydowanie mniej kosztów. Całkowity koszt inwestycji rzadko kiedy przekracza 90 zł na m2. Wpływa na to mniejsza ilość podzespołów, łatwiejszy montaż oraz niemal zerowe koszty późniejszego serwisu. Największym wydatkiem materiałowym będzie zakup przewodów grzewczych. Polecamy przewody samoregulujące, których cena nie przekracza 35 zł/m2. Konieczny jest jeszcze zakup termostatu (maksymalnie 600 zł).

Koszty użytkowania ogrzewania podłogowego i jego zalety

Jeżeli chodzi o ogrzewanie podłogowe cena w długim terminie podlega znacznym wahaniom. W tej kategorii zdecydowanie zwycięża ogrzewanie podłogowe wodne. Koszt energii elektrycznej jest zbyt duży, aby można było w ten sposób ogrzewać dużą powierzchnię przez wiele miesięcy. Jednak ogrzewanie elektryczne doskonale sprawdzi się w domach pasywnych pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych, lub jako komplementarny system grzewczy. Ogrzewanie podłogi oferuje wiele niezaprzeczalnych zalet. Minimalizuje unoszenie się kurzu, zapewnia równomierny rozkład temperatur, zapewnia znaczne oszczędności w porównaniu z piecem gazowym, odznacza się również wysoką efektywnością grzewczą. Montaż ogrzewania podłogi wydaje się zatem dobrym rozwiązaniem dla większości nieruchomości.

Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy na stronę www.termofol.pl.