Dobrze wykonane docieplenie budynku gwarantuje mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie ‒ mniejsze rachunki na bieżące utrzymanie domu. Warto więc zainwestować w izolację termiczną zarówno przy nowo stawianych, jak i już istniejących budynkach. Jakie materiały izolacyjne są dostępne na rynku? Które z nich są warte uwagi i o czym warto pamiętać przy ocieplaniu budynku?
Jakie materiały do ocieplania budynków są dostępne na rynku?
Osoby zainteresowane odpowiednim dociepleniem budynku mają dość szeroki wybór, jeśli chodzi o dostępne materiały. Do jednych z częściej wybieranych materiałów zalicza się styropian. Kolejną grupą produktów są wełny mineralne, szklane i skalne. Dostępne są one w kilku wersjach. Bardzo często wybierane są produkty w rolkach. Inna propozycja to płyty, które przez wiele osób uważane są za wygodniejsze w użyciu. Coraz większą popularnością cieszy się także natryskowa metoda nakładania ocieplania, szczególnie na poddaszach. Inną ciekawą propozycją, która zyskuje sobie coraz więcej zwolenników, są płyty izolacyjne. Bazują one na piance PIR, która wykazuje o wiele lepsze właściwości termiczne niż wyżej wskazane materiały izolujące ciepło.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na płyty termoizolacyjne?
Jak wcześniej wspomniano, płyty termoizolacyjne to przede wszystkim bardzo dobra izolacja ciepła. Znacząco zmniejszają one zapotrzebowanie energetyczne budynku, przez co można zoptymalizować wydatki związane z jego utrzymaniem. Jednak to nie jedyna zaleta tego produktu. Wskazuje się również na to, że płyty PIR są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, co umożliwia ich łatwiejsze układanie. Można je stosować również do ocieplania praktycznie każdej powierzchni. Ich duża wytrzymałość to mniejsze ryzyko pojawienia się w ścianach gniazd gryzoni lub ptaków, co zdarza się w przypadku ociepleń ze styropianu. Warto też wspomnieć o tym, że płyty termoizolacyjne PIR są odporne na działanie wilgoci, co minimalizuje ryzyko rozwoju patogennych mikroorganizmów na ich powierzchni.
O czym należy pamiętać przy docieplaniu budynków?
Decydując się na wykonanie ocieplenia budynku, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego materiału. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który może wpłynąć na zapotrzebowanie energetyczne domu. Warto wybrać dobrą ekipę, która będzie specjalizować się w wykonywaniu ociepleń. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia tak zwanych mostków termicznych. Należy też zwrócić uwagę na wybór odpowiednich okien i drzwi, a także na sposób ich montażu. Jest to o tyle istotne, że to właśnie w tych miejscach bardzo często tworzą się mostki termiczne i ucieka ciepło. Odpowiedni montaż tych elementów będzie miał istotny wpływ na jakość docieplenia budynku i jego zapotrzebowanie energetyczne.