Stropy monolityczne są stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Można je także wykorzystać w obiektach przemysłowych o nietypowych kształtach, ponieważ tego typu betonowa płyta pozwala na dowolne kształtowanie obrysu. Rozwiązanie to ma też inne zalety, którym zawdzięcza swoją popularność.
Czym wyróżnia się strop monolityczny?
Stropy monolityczne wykonane są z betonu zbrojonego prętami (tzw. płyty żelbetowej). Realizuje się je w całości w miejscu budowy. Cechą charakterystyczną tego typu stropów jest to, że mogą mieć różną grubość, odpowiednio dostosowywaną do ich rozpiętości, zbrojenia oraz wymagań konkretnego budynku.
Aby wykonać strop monolityczny, należy zastosować specjalny szalunek. Może być nim deskowanie tradycyjne (deski podparte okrąglakami wykonanymi z drewna) lub systemowe (elementy zrobione ze sklejki szalunkowej, przeznaczone do wielokrotnego użytku). Poza szalowaniem stropu konieczne jest także jego odpowiednie zbrojenie, a następnie betonowanie.
Rozwiązanie to stanowi jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w budownictwie jednorodzinnym. Poleca się je również w przypadku obiektów o dużej kubaturze i nietypowym, skomplikowanym kształcie. Zastosowanie stropu monolitycznego jest bowiem pod wieloma względami wygodne i opłacalne.
Jakie zalety ma strop monolityczny?
Dużą zaletą układania stropów monolitycznych jest brak konieczności stosowania specjalistycznego, ciężkiego sprzętu. Ponadto, bardzo łatwo kupić materiały budowlane niezbędne do ich wykonania. Stalowe pręty, beton czy deski są dostępne w praktycznie wszystkich sklepach oferujących produkty wykończeniowe. Jeżeli nie wykorzysta się wszystkich tych materiałów, można je przeznaczyć do czegoś innego (np. deski sprawdzą się w przypadku budowy dachu).
Wspomnianą już zaletą stropów monolitowych jest to, że mogą przyjmować różne kształty, w tym wielokątne lub okrągłe. Doskonale spełniają swoją funkcję podczas realizacji projektów budynków o niestandardowej bryle.
Stropy monolitowe świetnie sprawdzają się również wtedy, gdy chce się wykończyć wnętrze w łatwy i estetyczny sposób. Ich zastosowanie eliminuje bowiem ryzyko pojawienia się zjawiska klawiszowania (belek odznaczających się na stropie). Tym samym można dzięki nim stworzyć równą, jednolitą powierzchnię – po nałożeniu na nie cienkiej warstwy tynku lub gładzi osiągnięty zostanie jednolity efekt.
Mimo że stropy monolitowe nie są grube, już przy 14- lub 15-centymetrowej płycie możliwe jest stworzenie doskonałej izolacji akustycznej wewnątrz domu, co pozwala na wytłumienie nie tylko dźwięków powietrznych (muzyki, rozmów), lecz także uderzeniowych (np. kroków lub innych źródeł drgań). To duża zaleta dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój.
Warto pamiętać, że stropy monolityczne gwarantują dowolność w układzie ścianek działowych. Umożliwiają też osiągnięcie dużych rozpiętości między ścianami bez konieczności wykorzystywania stałych podpór. Oprócz tego wyróżniają się dużym obciążeniem użytkowym, tym samym zapewniając bezpieczeństwo i wytrzymałość.