Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Koszt budowy domowej pompowni ścieków

domowa oczyszczalnia ścieków
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Kanalizacja grawitacyjna to nieskomplikowane rozwiązanie pozwalające na usuwanie ścieków z posesji, które niestety nie zawsze jest możliwe i opłacalne w realizacji. Istnieje jednak dobra alternatywa dla tradycyjnej kanalizacji grawitacyjnej, a jest nią pompownia ścieków. Od czego zależy koszt kanalizacji ciśnieniowej oraz kiedy i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Pompownia ścieków. Kiedy się opłaca?

Tradycyjna kanalizacja grawitacyjna pozwala na transport cieczy w oparciu o prawo powszechnego ciążenia, czyli jedną z podstawowych zasad dynamiki bazującą na zjawisku oddziaływania pola grawitacyjnego. W praktyce oznacza to możliwość przesyłu cieczy zgodnie z nachyleniem terenu. W przypadku kanalizacji ruch ścieków musi odbywać się w kierunku oczyszczalni, co jednak nie zawsze jest możliwe, a niekiedy bywa po prostu nieopłacalne. Dlaczego?

"Przesył cieczy na wyżej położone tereny wymagałby bowiem dużych nakładów finansowych związanych z koniecznością znacznego zagłębienia kanałów i wykonania w tym celu głębokich wykopów - Odpowiada fachowiec reprezentujący firmę Inwap, która zajmuje się projektowaniem i produkcją pompowni ścieków. -  Ze względu na wysoki koszt układania przewodów o znacznej średnicy na dużych głębokościach, inwestycja w kanalizację grawitacyjną nie jest w takim przypadku opłacalna. Dotyczy to nie tylko terenów, gdzie spadek jest niewystarczający, ale także obszarów o wymagającym, np. skalistym podłożu oraz miejsc, w których mamy do czynienia z bardzo wysokim lustrem wód gruntowych".

W każdym z tych przypadków koszty inwestycyjne można zminimalizować poprzez zastosowanie kanalizacji ciśnieniowej, czyli takiej, w której ruch ścieków zostaje wymuszony w wyniku działania pomp. Dzięki temu nie trzeba wykonywać kosztownych, głębokich wykopów umożliwiających określony spadek przewodów.

Od czego zależy koszt domowej pompowni ścieków?

Koszt montażu pompowni ścieków wiąże się jednak nie tylko z pracami ziemnymi, ale także z samą specyfiką zastosowanego układu. W przypadku kanalizacji ciśnieniowej musimy oczywiście liczyć się z koniecznością zainwestowania w zbiornik i pompy. Wiele zależy tu od rodzaju i ilości tłoczonego medium i dobranych do tego elementów systemu charakteryzujących się odpowiednimi parametrami. Chodzi tu przede wszystkim wydajność i moc pomp, a także o pojemność zbiornika. Ponadto do ceny pompowni należy również doliczyć koszt hydrauliki oraz systemu sterowania. Cała instalacja kosztuje średnio od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, trzeba tu jednak wziąć pod uwagę także długofalowe wydatki, które w przypadku przydomowej pompowni ścieków będą niższe niż koszt użytkowania tradycyjnego szamba. W dłuższej perspektywie domowa kanalizacja ciśnieniowa może się okazać opłacalnym i wygodnym w obsłudze rozwiązaniem.