Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Sklep z kominami. Jakiej firmie warto zaufać?

Sklep z kominami
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

System kominowy to zakup, którego dokonuje się na wiele lat. Wiąże się on ze znacznym wydatkiem, ale też z koniecznością prac, które mogą się okazać uciążliwe, zwłaszcza w przypadku modernizacji istniejącej instalacji. Wybór sklepu jest więc istotny nie tylko ze względu na możliwość uzyskania korzystniejszej ceny, ale także fachowej porady. Komin można kupić w wielu miejscach, nie wszystkie będą jednak oferowały równie wysoki poziom obsługi.

Dlaczego zakup odpowiedniego komina ma tak duże znaczenie?

"System kominowy to ważny element każdego budynku, w którym jest zamontowane urządzenie grzewcze zasilane paliwem stałym, gazem lub olejem opałowym. Dzięki odpowiednio dobranemu przewodowi kominowemu powstające w czasie spalania gazy mogą być łatwo wyprowadzone poza budynek. Prawidłowo funkcjonujący, systematycznie czyszczony oraz dobrze dopasowany do rodzaju używanego kotła albo pieca komin zapewnia pełne bezpieczeństwo pożarowe i znaczne zmniejszenie ryzyka uszkodzenia budynku w razie zapłonu mogących się osadzać na jego ściankach zanieczyszczeń. Warto jednak pamiętać, że komin to inwestycja na lata, a jego zakupu dokonuje się dość rzadko, zwykle przy budowie domu oraz niezbędnej modernizacji systemu centralnego ogrzewania i wymianie kotła. Należy więc zadbać o to, by wybrane urządzenie odpowiadało wszystkim wymogom użytkownika i zapewniało długi i bezproblemowy okres eksploatacji" – wyjaśnia przedstawiciel firmy Tanie Kominy, która dostarcza nowoczesne systemy kominowe.

Każdy komin musi być dopasowany do używanego kotła, pieca lub wkładu kominkowego zarówno pod względem materiału, z jakiego jest wykonany, jak i kształtu przewodu dymowego oraz jego średnicy. Do znalezienia optymalnego rozwiązania, które sprawdzi się w konkretnym budynku, ważne będzie zgranie wszystkich najważniejszych parametrów, tak, by praca komina nie była niczym zakłócana, a on sam okazał się trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych od wysokiej temperatury po osadzające się na ściankach skropliny agresywnych kwasów.

Kupno dobrego systemu kominowego jest ważne nie tylko z powodu konieczności dobrania jego charakterystyki do potrzeb zainstalowanego systemu grzewczego, ale również z powodu dość pracochłonnego montażu. Założenie komina w nowobudowanym obiekcie będzie o tyle prostsze, że wszystkie niezbędne czynności są realizowane w trakcie budowy. Niezależnie od tego, czy użytkownik zdecyduje się na komin systemowy, składający się ze specjalnie przygotowanych bloczków do wymurowania konstrukcji nośnej komina oraz elementów wkładu, które są kolejno instalowane w miarę postępu robót, czy też stalowego wkładu umieszczanego w tradycyjnie wykonanym kominie w większości przypadków nie stanowi to większego problemu.

Bardziej uciążliwe będą natomiast prace przy wymianie wkładu w istniejącym kominie. Wiążą się one z koniecznością demontażu istniejących już elementów w zależności od konstrukcji wybicia otworu w obudowie komina na wysokości przyłączanego czopucha, a nierzadko także przy wyczystce. Do wyjęcia starego wkładu z przewodu kominowego zwykle niezbędne okaże się zdjęcie czapy oraz wydobywanie materiału termoizolacyjnego znajdującego się między wkładem a ścianami komina.

Decydując się na kupno komina, trzeba więc zawsze starać się znaleźć wkład, który nie sprawi kłopotów spowodowanych niską jakością i pojawiającą się po kilku latach korozją czy deformacjami spowodowanymi niedopasowaniem użytej przez producenta stali do panującej w kominie temperatury.

Market lub skład budowlany? A może raczej specjalistyczny sklep tradycyjny albo internetowy?

Ze względu na znaczenie, jakie ma dobór odpowiedniego wkładu kominowego, właściwego systemu najlepiej szukać w sklepie, którego obsługa jest w stanie udzielić wyczerpujących informacji na temat każdego produktu, a także doradzić, które z dostępnych rozwiązań okaże się bardziej korzystne. Stosunkowo często systemy kominowe są sprzedawane w dużych marketach budowlanych. Niestety w wielu przypadkach proponowane tam produkty nie są najwyższej jakości, a personel nie zawsze ma kompetencje, by udzielić rady czy przedstawić szczegółową charakterystykę poszczególnych wyrobów. Kominy są także sprzedawane w popularnych składach budowlanych. Choć zwykle osoby pracujące w takich miejscach mogą się poszczycić wyższymi kwalifikacjami i doświadczeniem, to niestety wybór w tego typu placówkach jest bardzo ograniczony. O wiele lepszym pomysłem będzie wobec tego szukanie komina w sklepach, które specjalizują się w tego typu produktach

Wśród sklepów specjalistycznych możemy wybierać między sklepami stacjonarnymi a firmami prowadzącymi sprzedaż w Internecie. Warto pamiętać, że tradycyjne sklepy oferują zwykle dość ograniczony wybór, jeśli chodzi o rodzaje wkładów. Kłopotem może się okazać brak odpowiedniego kształtu, rozmiaru czy konkretnych elementów pasujących do całości. Rozwiązaniem takich problemów jest zwykle skorzystanie z oferty internetowego sklepu z kominami. W ten sposób można łatwo przejrzeć wszystkie dostępne produkty i sprawdzić ich charakterystykę. Sklep online w razie wątpliwości daje możliwość zadania pytania o każdy produkt czy poproszenia o fachową poradę.

Zakupy w internetowym sklepie z kominami to nie tylko dokładna i rzetelna informacja, ale także znacznie korzystniejsze ceny niż w sklepie stacjonarnym. Kupiony przez internet komin będzie zwykle znacznie tańszy, a warunki gwarancji identyczne. Nie należy się również przejmować kosztami dostawy, które w większości przypadków nie będą się znacznie różniły od ceny, jaką trzeba by zapłacić za przywiezienie wszystkich elementów ze sklepu tradycyjnego.