Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


5 powodów dla których warto zadbać o tuleje i sworznie do koparek

tuleje i sworznie do koparek
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Sworznie i tuleje należą do najważniejszych elementów koparki. Niestety są też bardzo wrażliwe na uszkodzenia i ulegają stopniowemu zużyciu. Warto więc o nie dbać.

Koparki i inne maszyny budowlane to prawdziwe kolosy, szybko wykonujące prace, które wcześniej całym ekipom robotników zajmowały nawet kilka dni. Ich monumentalne konstrukcje robią ogromne wrażenie – na tyle duże, że zdarza nam się zapomnieć o ich podatności na awarie. Co gorsza, nie pamiętają o niej również użytkownicy takich urządzeń. Tymczasem elementy takie jak tuleje i sworznie do koparek nie tylko są w dużym stopniu narażone na uszkodzenie, ale też są niezbędne do prawidłowego działania całej konstrukcji. Na potwierdzenie tych słów przygotowaliśmy listę 5 powodów, dla których warto się o nie szczególnie zatroszczyć.

1. Odpowiadają za połączenie poszczególnych elementów

Bez sworzni koparka jest tylko zestawem luźnych, dużych elementów, niezdolnych do jakiejkolwiek pracy. Ich sprawność rzutuje na to, z jaką sprawnością będą działały wszystkie połączenia w koparce i, co za tym idzie, czy jej eksploatacja nie będzie wiązała się z dodatkowymi problemami. Przeznaczenie sworzni można porównać do zawiasów w drzwiach – jeśli te szwankują, nawet najlepsze drzwi staną się niefunkcjonalne. Dokładnie tak samo jest w przypadku koparek i innych maszyn budowlanych.

2. Zapewniają bezpieczną pracę koparki

Awarie koparki zawsze dezorganizują pracę na budowie, ale niekiedy stwarzają też bezpośrednie zagrożenie dla przebywających w pobliżu osób. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli do uszkodzenia tulei lub sworznia dojdzie, kiedy maszyna działa – szczególnie, gdy jej ramię znajduje się w górze. By do minimum ograniczyć takie ryzyko, należy nie tylko regularnie sprawdzać ich stan (i odpowiednio szybko wymienić) oraz dbać o właściwą konserwację, ale też wybierać tuleje i sworznie do koparek wykonane z odpowiednich materiałów. Na https://polparts.pl/ dostępne są elementy wykonane wyłącznie z najlepszych materiałów na rynku, o właściwościach dobranych do danego zastosowania.

3. Są bardzo wrażliwe na ścieranie

W związku z tym, że tuleje i sworznie poddawane są sporym obciążeniom, a warunki ich eksploatacji nie należą do najlżejszych, ryzyko ich uszkodzenia jest spore. Szczególne zagrożenie dla tych elementów stanowi ścieranie. Takim zmianom można zapobiec poprzez regularne smarowanie wszystkich punktów stycznych. Najlepiej, jeśli będzie się to odbywać codziennie po skończonej pracy i oczyszczeniu elementów. Ważny jest również dobór odpowiedniej jakości tulei i sworzni do koparek. Wybierając produkty z materiałów o zwiększonej odporności na ścieranie, zyskujemy dłuższy czas eksploatacji.

4. Ich uszkodzenia z początku bywają niezauważalne

Wspomnieliśmy już, jak poważne konsekwencje może mieć awaria sworznia lub tulei w koparce. W zapobieganiu takim sytuacjom dużą rolę odgrywa jednak nie tylko smarowanie i poprawna eksploatacja. Nie należy też zapominać o częstych kontrolach ich stanu technicznego. Szybka wymiana nie tylko zredukuje ryzyko ich uszkodzenia w krytycznym momencie, ale też pomoże uniknąć poważniejszych usterek droższych elementów.

5. Ich usterki są łatwe do usunięcia

Nawet jeśli dołożymy wszystkich starań, nie mamy co liczyć na to, że tuleje i sworznie do koparek będą służyć przez cały okres eksploatacji urządzenia. Są to elementy, które ulegają zużyciu i w pewnym momencie konieczna będzie ich wymiana. Niezależnie od przyczyny nie należy z nią zwlekać. Również ze względu na to, że nie pociąga ona za sobą dużych kosztów – w porównaniu ze skutkami, które mogą przynieść większe awarie – ani trudności technicznych. Firma Polparts oferuje części do koparek wszystkich popularnych marek – na przykład Volvo, Caterpillar, Hitachi, JBC, Atlas, Samsung, Kubota, HSW czy Hyundai.