Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

ogrzewanie podłogowe
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Ogrzewanie podłogowe stało się w ostatnich latach w Polsce bardzo popularne. Jest nie tylko niebywale komfortowe, ale także coraz tańsze i szerzej dostępne wśród specjalistów zajmujących się montażem systemów grzewczych. O czym warto wiedzieć, decydując się na ogrzewanie tego typu?

Nim zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, należy przeprowadzić kompletną termomodernizację naszego domu - mamy tutaj na myśli zarówno elewację, jak i drzwi czy okna. Dlaczego? Otóż aby ogrzewanie podłogowe było dla nas komfortowe w odbiorze, posadzka nie może być przesadnie gorąca. Jeśli dom nie jest odpowiednio termoizolowany, wówczas temperatura podłogi w okolicach 25 stopni Celsjusza może nie wystarczyć, aby ogrzać całe pomieszczenie.

sterownikitech

Przy ogrzewaniu podłogowym, podobnie jak w przypadku innych systemów grzewczych, na rynku mam dostępny szereg profesjonalnych sterowników, które jeszcze bardziej poprawiają komfort użytkowania systemu. Na pewno w naszym wyposażeniu nie może zabraknąć czujnika temperatury podłogi. Tylko wówczas będziemy mogli ustawić temperaturę ogrzewania na odpowiedni, satysfakcjonującym nas poziom. Zgodnie z normami temperatura powierzchni podłogi nie może być wyższa niż 29 stopni Celsjusza w pokojach mieszkalnych i 33 stopni Celsjusza w łazienkach. Wyższą temperaturę dopuszcza się tylko w strefach brzegowych, czyli pasie podłogi o szerokości do 1 m wzdłuż ścian zewnętrznych. Strata ciepła jest tam największa, dlatego punktowo możemy tutaj zwiększyć temperaturę - czujniki temperatury podłogi okazują się zatem niezbędne, gdyż za gorąca podłoga może odbijać się także na zdrowiu naszym i naszych bliskich.

Chcąc zapewnić sobie jak najwyższy komfort korzystania z naszego systemu grzewczego, nie możemy zapomnieć o odpowiednich sterownikach do ogrzewania podłogowego. Daje on możliwość dokładnego ustawienia temperatury w jednym lub wielu pomieszczeniach, w zależności od pory dnia. Zwykle oprogramowanie termostatu pokojowego pozwala na pracę w jednym z trzech trybów - możemy ustawiać go ręcznie, sprawić, aby pracował w trybie dzień/noc  lub w cyklach tygodniowych. Zdecydowanie to drugie rozwiązanie jest najpopularniejsze, gdyż w dzień zapewnia ono komfortowe grzanie, a w nocy przechodzi na tryb energooszczędny. Sterownik do ogrzewania podłogowego kontroluje, aby podłoga nie osiągała zbyt wysokiej temperatury, a jednocześnie - stale trzymała ciepło.

Oczywiście, aby sterownik mógł działać prawidłowo, potrzebujemy listwy sterującej siłownikami ogrzewania podłogowego. Wraz z czujnikami temperatur pozwala ona regulować temperaturę posadzki, dostosowując jej temperaturę do otoczenia, pory dnia, a nawet pory roku. Nowoczesne urządzenia z górnej półki pozwalają na kontrolę naszego ogrzewania nawet przez internet, a dobrze dobrane sterowniki pozwalają zmienić podłogówkę w letni system chłodzący.

Korzystanie ze sterowników pozwoli nam na oszczędność czasu i przede wszystkim energii. Nie będziemy marnować mocy pieca w przypadku, gdy temperatura powietrza w pokoju osiągnie już zamierzoną wartość.  Termostat pozwoli nam ustawić niższą temperaturę w sypialni czy kuchni, a wyższą np. w łazience. Dobrze zaprogramowana podłogówka jest niezwykle intuicyjna. Warto więc zainwestować trochę pieniędzy w sterowniki do ogrzewania podłogowe, aby w pełni poczuć luksus, na który zasłużyliśmy.