Najwyższej klasy drewniane okna i drzwi

23 marzec 2018

DOVISTA i spółki Grupy VELUX są największym producentem i eksporterem okien w Polsce. Razem należą do duńskiej Grupy VKR, która skupia marki prowadzące działalność produkcyjną w czterech głównych obszarach: okna dachowe, okna fasadowe, energia termalna i wentylacja. DOVISTA Polska Sp. z o.o. to Firma, która wytwarza i dostarcza najwyższej klasy okna i drzwi z drewna.

Grupa VKR zatrudnia 14 100 pracowników w 41 krajach. DOVISTA Polska zajmuje się projektowaniem i produkcją okien fasadowych oraz drzwi przy wykorzystaniu niestandardowych i nowoczesnych technologii, pozwalających na wytwarzanie unikatowych produktów. Co rok DOVISTA Polska otrzymuje nagrodę Lidera Rynku Stolarki Okiennej. W 2017 r. przyznano jej ten tytuł po raz piąty z rzędu.

Historia Wioski Okiennej

„Wioska Okienna” to nazwa kompleksu zakładów DOVISTA Polska zlokalizowanych w Wędkowych w województwie pomorskim, 45 km od Gdańska. Obejmuje ona osiem odrębnych fabryk na obszarze 32 ha, z których każda ma własny profil produkcji. Historia Wioski Okiennej zaczęła się w 1991 r. wraz z powstaniem polsko-duńskiej spółki DANLUX, produkującej okna na rynek polski, niemiecki i duński. Zespół liczył w tamtym czasie niespełna 50 osób i wykorzystywał podstawowe narzędzia stosowane w produkcji stolarki okiennej. Dziś Firma może się poszczycić jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie parków maszynowych do obróbki drewna w Europie. W 1998 r. Spółka DANLUX przekształciła się w Rationel Polska. W 2004 r. Przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Grupę VKR. W latach 2005–2008 rozpoczęto wiele inwestycji, których rezultatem była budowa kolejnych pięciu fabryk. W 2009 r. podjęto decyzję o centralizacji i wprowadzeniu jednej wspólnej nazwy – DOVISTA – dla marek Rationel i VELFAC. W 2016 r. wybudowano malarnię proszkową Multicolor T8. Jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie. Malowane proszkowe aluminium jest przygotowywane na indywidualne zamówienie Klientów dla okien drewniano-aluminiowych. 5 marca 2018 nastąpiło otwarcie zakładu T6 – Centrum Konsolidacyjnego dla zamówień realizowanych na terenie Wioski Okiennej; innymi słowy ogromnego magazynu wyrobów gotowych, które na dalszym etapie są transportowane na Zachód. Historia Firmy pokazuje, że DOVISTA Polska ma za sobą lata doświadczeń i stale rozwija swoją technologię.

Pracownicy i wymiana know how

Na sukces Przedsiębiorstwa pracuje ambitny, energiczny i otwarty na nowe pomysły zespół. Obecnie DOVISTA Polska zatrudnia 2400 osób, w tym około 2100 to pracownicy produkcyjni, a 300 – biurowi. Warto podkreślić, że w ciągu 5 lat (od 2012 r.) zatrudnienie w Wiosce Okiennej wzrosło aż o 62%. Będąc w Grupie VKR, DOVISTA Polska na co dzień korzysta z możliwości wymiany doświadczeń z innymi Firmami należącymi do Grupy. Tym samym pracownicy DOVISTA Polska wymieniają się know how z kolegami z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii i oczywiście Danii oraz odwiedzają ich zakłady. Często też goszczą u siebie inżynierów z zagranicy.

Modernizacja parku maszynowego

W ciągu ostatnich trzech lat (2015–2017) DOVISTA Polska zainwestowała w Wędkowych ponad 100 mln złotych. Wdrożenie nowych platform zwiększyło wydatnie różnorodność produktów i systemów z zakresu okien, drzwi i fasad. Na ich potrzeby m.in. zostało zakupionych: 11 nowoczesnych centrów obróbczych firmy Working Process & CML o nazwie handlowej Helios, 8 nowoczesnych centrów ACCORD FX40 produkcji firmy SCM, jak również cały szereg pomniejszych realizacji wynikających z potrzeby zwiększenia konkurencyjności Firmy, wychodząc jednocześnie naprzeciw oczekiwaniom Klientów przy jednoczesnym spełnieniu najwyższych standardów jakościowych i środowiskowych.

Odpowiedź na potrzeby Klienta

DOVISTA Polska Sp. z o.o. produkuje okna i drzwi dokładnie takie, jakie życzy sobie Klient. Wsłuchuje się w oczekiwania Klientów i dzięki temu cieszy się ich zaufaniem. Każde zamówienie jest inne (robione na wymiar), bo też każdy dom czy budynek użyteczności publicznej jest inny. Firma nie prowadzi masowej produkcji, w której wszystkie elementy są identyczne. Jej produkty są innowacyjne i mają wysoką trwałość. DOVISTA Polska stawia na produkty najwyższej jakości. Dostarczając najwyższej klasy okna i drzwi z drewna, oferuje Klientowi zdrowy produkt wykonany z naturalnych materiałów. Pod skrzydłami DOVISTA Polska okna i drzwi są produkowane przez dwie marki – Rationel i VELFAC. Marka Rationel, która istnieje na rynku już ponad 60 lat (powstała w 1954 r.), produkuje wysokiej jakości drewniane i drewniano-aluminiowe okna, które wyróżniają się trwałością, bezpieczeństwem i oszczędnością energetyczną. Z kolei VELFAC to najbardziej znany w Danii producent okien, którego początki sięgają 1963 r. Produkuje okna i drzwi wejściowe z drewna oraz drewna i aluminium. Jako marka jest doceniania ze względu na rewolucyjne innowacje i skoncentrowanie na dizajnie, ilości światła dziennego, oszczędności energetycznej i redukowaniu hałasu. Produkcja obu marek w Polsce odbywa się w Wiosce Okiennej. Okna i drzwi drewniane i drewniano-aluminiowe z Wioski Okiennej spełniają współczesne wysokie wymagania techniczne, jak również podążają za trendami w architekturze. Dobry produkt to jednak tylko jeden z czynników, który pozwolił stać się Firmie wiodącym Przedsiębiorstwem na rynku stolarki okiennej w Danii. Kolejnym atutem jest obsługa Klienta, nie tylko w momencie sprzedaży okien, ale również po ich zakupie. Klienci cenią sobie współpracę z DOVISTA Polska, bo wiedzą, że zależy jej na ich zadowoleniu. To nie jest zwykła sprzedaż okien i drzwi, ale doradztwo i dostarczanie rozwiązań najlepiej dopasowanych do potrzeb Klienta, jak również jego wymagań technicznych i estetycznych.

Unikatowe produkty i produkt flagowy

DOVISTA Polska na co dzień poszukuje nowych rozwiązań technologicznych. Dzieje się tak dlatego, że chcąc wychodzić naprzeciw oczekiwaniom Klientów, stawia na dokładność i niepowtarzalność. Wszystkie okna produkowane przez Firmę są unikatowe, a produkcja jest oparta na realizacji jednostkowych zamówień Klientów. Dlaczego DOVISTA Polska produkuje unikatowe okna? Oto dwa przykłady: 1) inwestor buduje swój wymarzony dom; podejmuje decyzję, że chce nabyć okna w Wiosce Okiennej i zamawia je w dowolnym wymiarze i kolorze – tym samym Przedsiębiorstwo realizuje unikatowe zamówienie; 2) Klient planuje remont mieszkania znajdującego się w zabytkowej kamienicy, przy czym nowe okna muszą wyglądać dokładnie tak samo jak te wyprodukowane sto lat temu – DOVISTA Polska z sukcesem realizuje również tego typu zamówienia. Jako że Firma wytwarza unikatowe okna i drzwi, dbając jednocześnie o najwyższą jakość swoich produktów, już od samego początku bierze pod uwagę takie kryteria jak: wydajność, jakość, dokładność, elastyczność i cena. DOVISTA Polska wypracowuje najlepsze rozwiązania, aby poziom wykonalności mógł zaspokoić oczekiwania Klienta. Obecnie flagowym produktem Firmy zdecydowanie jest V200 – okno posiadające niezwykle nowoczesny design oraz spełniające najbardziej wymagające oczekiwania Klientów z odległych, mroźnych obszarów Skandynawii. Okno jest wyjątkowe, ponieważ rama ukryta jest w skrzydle, dzięki czemu dostarcza do mieszkań tak bardzo pożądane przez Klientów światło. Dodatkowo okno doskonale redukuje hałas, a dzięki systemowi life time home jest dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (klamka jest zamontowana na wysokości max. 120 cm od podłogi, czego wymagają angielskie regulacje budowlane).

Proces obróbki drewna

DOVISTA Polska produkuje dwa podstawowe rodzaje stolarki: drewniane oraz drewniano-aluminiowe. Do wytworzenia tych produktów potrzebuje wielu komponentów, jednak podstawowym jest drewno. Proces produkcji zaczyna się już w chwili posadzenia niewielkiej sadzonki w miejscu, które posiada certyfikat FSC (Forest Stewardship Council). Certyfikat ten oznacza, że las, w którym rosną drzewa, uwzględnia zasady zrównoważonego rozwoju. Ilość pozyskiwanego drewna jest proporcjonalna do tego, ile drzew w naturalny sposób zdąży odrosnąć. Drzewa wykorzystywane przez Firmę dorastają w lasach naturalnych tj. lasach mieszanych, w których rosną zarówno drzewa młode, jak i stare, obumarłe drzewa. Drewno przywożone jest do fabryk DOVISTA Polska zgodnie ze specjalnymi procedurami (Logistic Agreeement), które wcześniej są ustalane z dostawcą. Dokument ten zawiera informacje m.in. o formacie pakowania i przewożenia. Do produkcji okien wybierane jest wyłącznie drewno, które spełnia wymagania DOVISTA Polska. Podczas wprowadzania nowego profilu lub podpisywania umowy z nowym dostawcą drewno jest weryfikowane zarówno pod względem zgodności rysunkowej, jak i kontroli materiałowej (tzw. kontrola wejściowa oraz testy laboratoryjne).

Energooszczędność

Dania jako państwo kładzie ogromny nacisk na energooszczędność w budownictwie. Duńskie normy budowlane narzucają stosowanie materiałów budowlanych, które spełniają wymagania ustawowe w tym zakresie. Dotyczy to również okien i drzwi. DOVISTA Polska oferuje Klientom energooszczędną stolarkę okienną z dwukomorowymi zespołami szybowymi, spełniającą nie tylko aktualne normy, ale również te, które zaczną obowiązywać w 2020 r. Firma jest przygotowana na zmianę przepisów, ale to nie oznacza, że spoczywa na laurach. Zespół cały czas pracuje, żeby zapewnić Klientom maksymalny komfort i bezpieczeństwo użytkowania produktów oraz pozostać w zgodzie z obowiązującym ustawodawstwem.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Poprzez działanie Fundacji Pracowniczej Grupy VKR DOVISTA Polska wspiera różne lokalne inicjatywy. Od 1991 r. w DOVISTA Polska przeznaczono już ponad 750 tys. zł na pomoc dla pracowników Firmy i drugie tyle (750 tys.) na wsparcie dla organizacji działających w okolicach Wędkowych. Łącznie dotacje przyznane przede wszystkim pracownikom Grupy w Polsce od 1991 r. sięgają 2 mln zł. Na wsparcie organizacji non profit przeznaczono w sumie 1,8 mln złotych. Fundacja Pracownicza Grupy VKR od momentu powstania przyznała dotacje na łączną sumę prawie 4 mln zł.

DOVISTA Polska rzetelną Firmą

Podsumowując, warto podkreślić rzetelność DOVISTA Polska. Jest to Firma, która tworzy produkty najwyższej jakości przy zastosowaniu ekologicznych materiałów oraz nowoczesnych narzędzi. Ulepsza proces produkcji okien na każdym etapie, co przyczynia się do wzrostu zadowolenia Klientów. DOVISTA Polska jako pracodawca zapewnia stały rozwój oraz dostęp do nowoczesnych technologii, dzięki czemu praca, jaką oferuje, jest ciekawa. Nadrzędnym celem DOVISTA Polska jest zachowanie jakości na każdym etapie procesu produkcji. Wszystkie te elementy budują jej rzetelność.

magazyn

Popularne

Wybrane

transport urządzeń

Profesjonalny transport urządzeń - jak wybrać firmę przewozową?

21 wrzesień 2020
traktorek ogrodowy

Czym kierować się przy wyborze traktorka ogrodowego?

17 wrzesień 2020

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt